Aktualności, Kultura|

Co może mieć wspólnego Szczakowa ze szczawą czy Szczawnicą? Czy Niedzieliska ktoś chciał kiedyś dzielić? Czy nazwa Wilkoszyn wzięła się od wilka czy może jakiegoś Wilkosza? Odpowiedź na te i inne pytania, dotyczące nazw miejscowych poszczególnych osiedli Jaworzna, będzie można poznać w ramach trzeciego spotkania w ramach cyklu pn. “Z Historią na Ty”.

Na najbliższym wykładzie, który odbędzie się w środę – 13 marca 2024 r. – o godzinie 18.00, kustosz MMJ Piotr Burczy zaprezentuje temat nazw miejscowych – inaczej toponimów – związanych z terenem naszego miasta. Omówi je na przykładzie dzielnic Jaworzna – dzielnic w rozumieniu historycznym, zwyczajowym, umownym; dzielnic jako spuścizny po dawnym podziale na gminy skoncentrowane wokół parafii jaworznickiej, wraz z ich przysiółkami.

Toponimy są swoistym zwierciadłem postrzegania świata przez społeczność danego miejsca, tak obecnego jak i zamierzchłego. Zgłębienie tego zagadnienia jest interesujące z uwagi na to, że pozwala na wgląd w historię danego obszaru geograficznego. Zdarza się bowiem, że używane przez nas określenia okolicy, kiedy się nad nimi zastanowimy, nie mają dla nas sensu. Często właśnie dlatego, że nie znamy ich kontekstu historycznego.

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy na 3. spotkanie z cyklu “Z Historią na Ty” – “Nazwy miejscowe Jaworzna”.

Środa – 13 marca 2024 – godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp bezpłatny!!

Comments are closed.