Aktualności, Urząd Miejski|

Uczniowie jaworznickich szkół ponadpodstawowych planowali współczesne miasto w ramach kolejnego spotkania z cyklu Miasta Idei – Tworzymy Współczesne Miasto, które odbyło się w środę, 21 lutego 2024 r. w Jaworznickim Laboratorium Biznesu. Podczas tegorocznej debaty i warsztatów, prelegenci oraz młodzież dyskutowali o przyszłości miast oraz o tym jak ważne jest planowanie przestrzeni miejskich. Debatę poprzedziły warsztaty, podczas których młodzież zagrała w „Grę o Osiedle”, przygotowaną przez studentów i profesorów Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W warsztatach udział wzięli uczniowie trzech jaworznickich Liceów Ogólnokształcących – I, II i III oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. „Gra w osiedle” prowadzona przez dr hab. inż. arch. prof. Politechniki Śląskiej Tomasza Bradeckiego z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego oraz studentów Politechniki, pozwoliła zrozumieć młodzieży podstawowe zagadnienia związane z gospodarką przestrzenną, planowaniem i rozwojem miasta, a przede wszystkim jej zabudowy. Celem gry jest zbudowanie miniosiedla o jak najlepszych parametrach. Ponadto, karty można wykorzystać do dowolnej gry karcianej jak makao czy „wojna”! Więcej o tym ciekawym narzędziu w tworzeniu przestrzeni miejskiej przeczytacie – https://www.grawosiedle.polsl.pl/index.php/o-grze/

Po warsztatach odbyła się debata o planowaniu miast i ich rozwoju, którą poprowadził dziennikarz „Gazety Wyborczej” Arkadiusz Biernat. W dyskusji udział wziął Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk oraz eksperci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach – dr hab. inż. arch. prof. Politechniki Śląskiej Tomasz Bradecki , inż. arch Marta Sanigórska – studentka II stopnia na kierunku architektura oraz inż. arch Daria Bal – studentka III roku drugiego stopnia Wydziału Architektury.

Comments are closed.