Aktualności, Kultura, Z miasta|

Od 8 lutego do 5 marca br., Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wystawę prac wybitnego twórcy Marca Chagalla pt. “Ilustracje do Biblii”. Dzieła artysty można będzie podziwiać w siedzibie Muzeum przy ul. Pocztowej 5.

Marc Chagall był artystą, którego pełne, wyniosłe i ponadczasowe prace sprawiły, że jego nazwisko znalazło się w ścisłym gronie najwybitniejszych twórców XX wieku. Tematyka jego kompozycji rozciągała się od lirycznych scen miłosnych, poprzez obrzędy i zwyczaje kultur, w których wzrastał, po Biblię.

Jak można wnioskować po tytule wystawy – „Ilustracje do Biblii” – to właśnie obrazy zainspirowane Pismem Świętym będą tematem przewodnim drugiej tegorocznej ekspozycji w muzealnej Galerii Obecnej. W sumie zaprezentowane zostaną 24 oryginalne, kolorowe litografie Marca Chagalla.

“Od wczesnej młodości fascynowała mnie Biblia. Zawsze wydawało mi się, że jest to największe źródło poezji wszech czasów. Od tego czasu szukam tej refleksji w życiu i w sztuce. Biblia jest jak echo natury i tę tajemnicę starałem się przekazać.”Marc Chagall

Inspiracją dla prezentowanych w ramach wystawy prac była podróż Marca Chagalla do Ziemi Świętej, jaką odbył wiosną 1931 roku. Stała się ona dla artysty doświadczeniem zmieniającym jego życie zarówno pod względem duchowym, jak i twórczym. W biblijnych litografiach przebija się jednak także dzieciństwo Chagalla, spędzone w Rosji.

Wystawa prac Marca Chagalla pt. „Ilustracje do Biblii” prezentowana będzie w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna, przy ul. Pocztowej 5, w terminie 8 lutego – 5 marca 2024 r.

Comments are closed.