Aktualności, Z miasta|

Muzeum w starej prochowni, wieża widokowa na szczycie Sadowej Góry, kompleks naukowo-dydaktyczny, to niektóre z edukacyjnych przedsięwzięć i atrakcji jakie powstaną w drugiej części kamieniołomu Sadowa Góra. Koncepcję zagospodarowania tego miejsca przedstawiła w piątek, 15 grudnia 2023 r. dyrektor Agnieszka Chećko z Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera wraz z fachowcami z dziedziny geologii, nauki i architektury. O gotowości działania, wnioskach o fundusze europejskie oraz rozwoju tego kluczowego dla miasta ośrodka mówił Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert.

Koncepcja muzeum w starej prochowni

Prowadzone w ostatnich dwóch latach prace w różnych obszarach badań przyrodniczych pozwoliły na przygotowanie koncepcji zagospodarowania, dotychczas nieurządzonej części kamieniołomu Sadowa Góra przylegającego do Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera – mówi Prezydent Miasta Paweł Silbert. – We współpracy z przedstawicielami środowiska naukowego, architektami, geologami i biologami opracowano założenia do zagospodarowania tego niezwykle urokliwego, ale wrażliwego obszaru.

Planowane prace

W ramach zagospodarowania terenu zostaną wytyczone szlaki, w tym podwieszone wzdłuż stromych ścian, umożliwiające wejście w bezpieczny sposób ponad nieckę kamieniołomu, punkty widokowe, miejsca do odpoczynku z ławkami, lapidarium, alpinarium, place zabaw i aktywności, park starych maszyn, ogród terapeutyczny i park edukacyjny. Nie zapomniano także o rozbudowie zaplecza dla prężnie działającego Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera przez budowę kampusu studenckiego wraz z zapleczem sanitarno-technicznym umożliwiającą kontynuowanie działań w zakresie szeroko rozumianej edukacji przyrodniczej oraz kształtowania prawidłowych zachowań ekologicznych.

Jednocześnie na teren kamieniołomu wydzielający przestrzeń od miejskiego zgiełku zostanie wprowadzona atrakcyjna infrastruktura dedykowana rekreacji, przyjazna i dostępna dla odwiedzających. Szczególną atrakcją będzie zagospodarowanie dawnego, wgłębnego składu materiałów wybuchowych tzw. „Prochowni”. Powstanie tu trasa turystyczna wraz z ekspozycją muzealną. Z tego miejsca, zlokalizowanego ponad 30 m pod ziemią, dawnym szybem wentylacyjnym wyjedziemy windą ponad korony drzew, aby z wieży widokowej podziwiać przepiękna panoramę widoczną z tego jednego z wyższych wzgórz pagórów jaworznickich, z którego przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry.

Wnioski o dofinansowanie unijne na planowane inwestycje składane są w ramach konkursów ogłoszonych z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

Przewidywane do realizacji zadania:

  • Stara prochownia – rekultywacja północno-wschodniej części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie,
  • Centrum konferencyjno-naukowe w wyrobisku po eksploatacji wapieni i dolomitów – rekultywacja płn-wsch części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie,
  • Budowa trasy geologiczno-przyrodniczej HISTORIA ZIEMI – rekultywacja północno-wschodniej części kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie.

Teren porzuconego po eksploatacji kamieniołomu zachowa pół naturalny charakter, jego utrzymywanie i pielęgnacja będzie prowadzona w duchu czwartej przyrody. To podejście zapewnia przywracanie wartości przyrodniczych terenom poprzemysłowym z wykorzystaniem ich naturalnego potencjału do regeneracji, ograniczając nakłady na ich utrzymanie, zapewnia również możliwość obserwacji procesów przyrodniczych w ciągłej zmienności i co dla nas najważniejsze w harmonii z otoczeniem geologicznym. – tłumaczy dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej Agnieszka Chećko.

Podczas panelu eksperckiego dr hab. prof. UŚ Krzysztof Szopa prof. dr hab. Mariusz Andrzej Salamon z Instytutu Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Śląskiego, dr inż. Alicja Kot-Niewiadomska z Zakładu Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk, dr inż. Grzegorz Dyduch z Katedra Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców Politechniki Śląskiej oraz Michał Poros Prezes Stowarzyszenia Geopark Świętokrzyski, Sieć Geoparków UNESCO – rozmawiali o rozwoju miejsc, które stanowią historię ziemi i potrzebie edukowania o szeroko rozumianej przeszłości.

Na świecie coraz częściej doceniana jest waga dawnych wyrobisk, kiedyś zaspokajały głównie zapotrzebowanie na materiał budowlany dziś są świadectwem dawnych technik górniczych przez co mają znaczenie istotne znaczenie w dokumentowaniu rozwoju rzemiosła i kultury przemysłowej, przede wszystkim są jednak źródłem wiedzy o dziejach Ziemi i życia na niej – podkreśla Michał Poros Prezes Stowarzyszenia Geopark Świętokrzyski, Sieć Geoparków UNESCO.

Projekt architektoniczny

Największym wyzwaniem postawionym przed projektantami było zapewnienie względów bezpieczeństwa związanego z użytkownikiem terenów dawnej eksploatacji, uwzględnienie w zagospodarowaniu zabezpieczenia i utrzymania cennych siedlisk i unikalnych stanowisk geologicznych oraz zapewnienie połączeń funkcjonalnych z Parkiem Gródek.

W projekcie położono duży nacisk na wyważenie proporcji pomiędzy przyrodą ożywioną, niepowtarzalnymi walorami przyrody nieożywionej oraz zachowaniem śladów przemysłowego dziedzictwa obszaru.

Właśnie te założenia swojej koncepcji, przedstawił podczas wydarzenia, architekt z Pracowni eM4 Marcin Brataniec.

Jak ważna jest GEOsfera

GEOsfera jako stacja badawcza BIO-GEO Uniwersytetu Śląskiego jest miejscem prac badawczych studentów na kierunkach przyrodniczych. Od wielu lat, konsekwentnie prowadzimy tu badania, których wyniki mają istotne znaczenie, niezwykle ważne jest zachowanie w tym miejscu balansu pomiędzy biologicznymi i geologicznymi elementami środowiskadr hab. prof. UŚ Krzysztof Szopa z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– To miejsce, które prawie co roku zaskakuje nas nowymi odkryciami, ważnymi nie tylko lokalnie, ale co najmniej w skali regionu – prof. dr hab. Mariusz Andrzej Salamon z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Comments are closed.