Aktualności, Z miasta|

Każdego roku, 1 grudnia dedykowany jest pamięci wszystkich, którzy walczyli i ginęli za pokój, demokrację i niezawisłość Rzeczypospolitej. Podczas tego dnia świętowane jest wyjątkowe wydarzenie – Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. W piątek, 1 grudnia br. Sali Teatralnej ATElier Kultury w Jaworznie odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono nagrody laureatom X Miejskiego Konkursu Historycznego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej o/Jaworzno.

W związku z trwającą żałobą po tragicznym wypadku na kopalni Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, uczestnicy wydarzenia uczcili minutą ciszy zmarłych górników.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Sekretarz Miasta Jaworzna Ewa Sidełko – Paleczny, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek wraz z Radnymi, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Jaworzna ds. nadzoru właścicielskiego Artur Dzikowski, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach – kapitan Paweł Mikołajec, Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie mł. bryg. Bartosz Smolarczyk, Naczelnik Wydziału d/w z przestępczością gospodarczą KMP w Jaworznie kom. Damian Szymański oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej.

Podczas uroczystości okolicznościowy wykład pt. „80-ta rocznica akcji likwidacyjnej XX Batalionu Szturmowego Armii Krajowej w Jaworznie w latach 1943-1944”, zaprezentował kustosz jaworznickiego muzeum Adrian Rams. Zgromadzeni mieli również okazję do zapoznania się z rysem biograficznym Ireny Odrzywołek, który przedstawiła Maria Leś-Runicka – jaworznicka historyk z zamiłowania i wykształcenia. Został także zaprezentowany film pt. „Hilary Herman – wyjęty z niepamięci”, reżyserii Aleksandry Bedły-Jasińskiej oraz Tomasza Świdergała.

Co roku wydarzenie było okazją do rozstrzygnięcia wyników miejskiego konkursu historycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, oddział w Jaworznie. Wyróżnienia wręczyli razem z Prezesem Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Rafałem Sobólem, Sekretarz Miasta Jaworzna Ewa Sidełko-Paleczny i Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek.

Jak co roku na ręce harcerzy przekazano kwiaty, które młodzież złożyła na pomniku żołnierzy AK na Cmentarzu Pechnickim oraz pod tablicą XX Batalionu Szturmowego AK na Starej Hucie.

Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowali artyści współpracujący z ATElier Kultury.

Comments are closed.