Aktualności, Kultura|

W Muzeum Miasta Jaworzna odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie finału trzeciej edycji konkursu “Jaworzno moje miasto… tu mieszkam i żyję… – Makieta HISTORYCZNEGO miejsca w Moim Mieście”, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 18 im. Tadeusza Kościuszki. W imieniu Prezydenta Miasta Jaworzna nagrody laureatom wręczył Tadeusz Kaczmarek, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Katarzyna Florek, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Patrząc na te wspaniałe makiety widać, że uczniowie nie tylko odtworzyli zabytki Jaworzna, ale przede wszystkim złożyli hołd przeszłości naszego miasta. Te niewielkie arcydzieła są jak otwarte okno do historii, zapraszając nas do podróży w czasie. Jestem pod wrażeniem zaangażowania, jakie włożyli uczestnicy, ukazując nam piękno i bogactwo dziedzictwa Jaworzna – mówiła Katarzyna Florek Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie – Konkurs makiety historycznej staje się platformą, na której uczniowie nie tylko wyrażają swoje zdolności artystyczne, ale także manifestują swoją więź z miastem, w którym żyją. To niezwykłe, jak te małe dzieła potrafią przenieść nas w czasie i pokazać, jak ewoluowało nasze otoczenie.

Wśród grona gratulujących znaleźli się również Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna Przemysław Dudzik, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 Anna Hassa oraz Kierownik Czytelni Naukowej i Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie Anna Serwatka.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział dziesięć makiet, spośród których aż osiem zakwalifikowało się do finału. Jury wyłoniło laureatów, przyznając miejsca I, II i III, dwa wyróżnienia oraz nagrody specjalne.

Wyniki konkursu:

  • Miejsce I: Stanisław Rams – SP 20 – makieta przedstawiająca cementownię na Pieczyskach.
  • Miejsce II: Aleksandra Nowak, Oliwia Michacz – SP 2 – makieta przedstawiająca jaworznickie arkady przy ul. Matejki.
  • Miejsce III: Szymon Kluczowski – SP 18 – makieta przedstawiająca dworzec PKP w Ciężkowicach.

Wyróżnienia:

  1. Tomasz Krawiec – SP 18 – Makieta przedstawiająca Jaworznickie Kino Sasanka.
  2. Paulina Klimczak – SP 19 – Makieta przedstawiająca dworzec w Szczakowej.

Nagrody Specjalne:

  • Nagroda Specjalna od Dyrekcji Muzeum Miasta Jaworzna: Dawid Michalski – SP 18 – Makieta przedstawiająca kapliczkę w Ciężkowicach.
  • Nagroda Specjalna od Dyrekcji Biblioteki Miejskiej w Jaworznie: Zuzanna Polak – SP 2 – Makieta przedstawiająca Stary Rynek w Jaworznie.
  • Nagroda Specjalna od Dyrekcji SP 18 w Jaworznie (organizatora): Lilla Kowalska, Maja Kowalska – SP 8 – Makieta przedstawiająca Kopalnię Upadową Danuta.

Konkurs “Jaworzno moje miasto, tu mieszkam i żyję…” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ich rodzin. Tematem tegorocznej edycji było stworzenie makiety przedstawiającej budynki i miejsca o wartości historycznej w naszym mieście. Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie makiet w formacie od minimum A3 do maksimum A2 na sztywnym podłożu, używając różnych technik plastycznych. Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie trzy prace.

Zgłoszone prace są prezentowane w Muzeum Miasta do 1 grudnia 2023 r.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji oraz do udziału w kolejnych edycjach konkursu, które pozwolą nam odkrywać fascynującą historię naszego miasta.

Comments are closed.