Aktualności|

Branże przyszłości – IT, automatyka przemysłowa, programowanie czy transport i logistyka były tematem konferencji pn. „Zaplanuj swoją przyszłość…” zorganizowanej przez Jaworznickie Forum Doradztwa Zawodowego dla uczniów klas maturalnych z jaworznickich szkół.


Podczas wydarzenia, które odbyło się w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Jaworznie, pracodawcy przedstawili młodzieży specyfikę swoich branż, wskazali możliwości rozwoju i realizacji ścieżki edukacyjno-zawodowej najbardziej w niej przydatnej oraz omówili kompetencje, jakich poszukują u młodych ludzi wkraczających na rynek pracy.

Dzisiejszy rynek pracy to w dużej mierze branże innowacyjne, opierające się na nowych technologiach. Zależało nam by zapoznać naszą młodzież z możliwościami jakie dają zawody przyszłości – mówi Teresa Mulka – Łuszcz, doradca zawodowy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie i wiceprzewodnicząca  Rady Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego. – Konferencja dała możliwość zadania nurtujących młodzież pytań, zbudowania w nich poczucia sprawczości. Była to również doskonała okazja do porozmawiania z pracodawcami – jak aplikować i na co zwrócić uwagę podczas rozmów kwalifikacyjnych w takich miejscach.

Możliwości rozwoju w branży transportowo – logistycznej zaprezentowali przedstawiciele firmy Gruber Logistic Sp. z o. o., Kamil Sarna oraz Natalia Balińska, o branży programistycznej opowiadał przedstawiciel firmy Euvic S.A. Marcin Rzepiel. Automatykę przemysłową i związane z nią zagadnienia omówiła przedstawicielka Philogic Sp. z o. o. – Joanna Grochal, a kluczowe dla branży IT umiejętności przedstawił przedstawiciel firmy WASKO S.A. Marek Woszczyna.

Szkolny Jaworznicki Maraton Przedsiębiorczości to akcja organizowana z ramienia Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego. Projekt realizowany jest co roku i ma na celu promowanie postaw przedsiębiorczych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Tegoroczny rozpoczął się konferencją, po której uczniowie szkół zostali zaproszeni na wizyty studyjne do lokalnych firm i przedsiębiorstw.

To nie jedyny program realizowany przez jaworznickie forum. W październiku kolejny raz zorganizowano “Ogólnopolski Tydzień Kariery”, do którego w wielu wydarzeniach i inicjatywach, dołączyło wiele jaworznickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Comments are closed.