Aktualności, Kultura, Z miasta|

Mszą Świętą w intencji Mieszkańców i Ojczyzny oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości, uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Święto było również okazją do wręczenia przyznawanych przez Prezydenta Miasta Pawła Silberta nagród w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Oficjalne obchody narodowego święta jaworznianie rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny, po czym mieszkańcy wraz z orkiestrą przeszli przed Pomnik Niepodległości, gdzie Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz ze swoim Zastępcą Łukaszem Kolarczykiem, Sekretarz Miasta Jaworzna Ewą Sidełko – Paleczny, Parlamentarzystami Sejmu i Senatu RP, Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kaczmarkiem oraz przedstawicielami samorządu, Rady Miejskiej oraz stowarzyszeń i miejskich instytucji – złożyli kwiaty.

Podczas uroczystości artyści z ATElier Kultury w Jaworznie zaprezentowali okolicznościowy program kulturalny.

Przemówienie Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta

Dziś – 11 listopada 2023 – rocznica Narodowego Święta Niepodległości. Nie okrągła, niby kolejna z wielu, ale jednak inna. Wtedy w 1918 roku, 11 listopada był dniem ogromnej radości, spełnienia marzeń pokoleń o odzyskaniu własnego Państwa – Polski. Przez 123 lata niepodległa ojczyzna była mitem, marzeniem i niespełnionym pragnieniem.

Wysiłkiem jednostek i mas, dzięki uporowi, konsekwencji i politycznej maestrii Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego i Wincentego Witosa, Polska wróciła na mapę Świata. Ojcowie odrodzenia Państwa różnili się bardzo, mieli inne przekonania, inne wartości, różną wiarę – ale znakomicie wykorzystali czas rewolucyjnej i wojennej zawieruchy w Europie. Zjednoczyli się i wygrali na każdym z frontów, których byli aktywnymi uczestnikami; militarnym, politycznym, dyplomatycznym, i tam gdzie było to konieczne – zakulisowych rokowań i przymierzy. Cel był szlachetny i jasno wytyczony – Polska: niepodległa, wolna i suwerenna.

Zapewne wiele niepewności i obaw przeplatało się wówczas z euforią. Radości musiały towarzyszyć obawy jak poradzić sobie z ogromem trudności organizacyjnych, ekonomicznych i utrwalonych pod zaborami ogromnych różnic cywilizacyjnych? Jak potoczyły się losy Rzeczpospolitej wiemy, krótki czas do kolejnej utraty państwa to wojna sowiecko-polska i wytężona praca, niestety również nieustanne, rujnujące kraj, polityczne konflikty. Ale cele założycielskie pozostawały wartościami niezmiennymi dla większości Polaków.

Dlaczego dzisiejsza rocznica jest inna niż w wielu poprzednich latach? Kładzie się na niej cieniem przedłużająca się wojna w Ukrainie. Na naszych oczach bankrutuje nieuzasadniona ufność przywódców europejskich w przewidywalność i rozsądek putinowskiego aparatu władzy. Kolejne konflikty cywilizacyjne, religijne i rasowe stają się normą w zasobnej i naiwnej w swych ideach zachodniej Europie. Zalewa nas niekontrolowana i nieprzewidywalna fala imigracyjna, rośnie przestępczość i zagrożenie terroryzmem.

Nasza Ojczyzna, będąc zupełnie blisko wojny w Ukrainie i nieco na uboczu problemów europejskich, od lat pogrążona jest w naszej, trwającej od lat wojnie polsko-polskiej. Jakby nie zważając na to, co dzieje się wokół, spora część naszej klasy politycznej w najlepsze oddaje się ulubionej grze, kto kogo pokona w zmaganiach o partyjne wygrane i polityczne łupy.

Raptem paręnaście dni temu usłyszałem od jednego z parlamentarzystów, że nie mogę oczekiwać i liczyć na to, by posłowie podejmowali decyzje w zgodzie z zapisami ustawowymi, i z obowiązującym prawem. Okazało się, że prawo, tych którzy je stanowią, nie obowiązuje! Usłyszałem, że przed prawem i racjonalnością jest polityka!!!

Raptem parę dni po tym, w polskim sejmie, byliśmy świadkami gorszących scen, gdy część posłów obecnej opozycji zaciekle atakowała nasz projekt Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Projekt, który jest kołem ratunkowym dla gospodarki naszego miasta, regionu i traktowanym dotąd, jako ważny dla całego państwa!!! A przecież to gigantyczne i złożone przedsięwzięcie gospodarcze – nie polityczne i nie mające być celem politycznych łupów, tylko mające zapewnić pracę i bezpieczeństwo codziennego dnia tysiącom przyszłych pracowników z Jaworzna i okolic. Byłem zdumiony tym, że posłowie, nasi wybrańcy i najwyżsi przedstawiciele tego nie rozumieją, nie czują i próbują kwestionować. Usłyszałem nawet groźby kierowane do mnie i prezydenta Stalowej Woli pociągnięcia nas do odpowiedzialności. Naprawdę ciekawa to konstrukcja myślowa, by karać kogoś za to, że w zgodzie z polskim prawem stara się o przyszły los obywateli naszego państwa, zapobiegając skutkom ryzyka zmian, które przyniesie nam europejskie dążenie do dekarbonizacji gospodarki. Ciekawe to pomysły, by karać tych, którzy te wytyczne realizują i starają się robić to, co w zachodniej Europie jest oczekiwanym wzorcem działania.

Wiecie Państwo dlaczego o tym mówię dzisiaj? Na parę dni przed powołaniem nowego rządu, gdy znów będzie wprowadzany nowy układ sił politycznych?

Mówię o tym, bo tak jak wielu z Was, zależy mi na powodzeniu naszego Państwa i na powodzeniu naszego miasta. Nie chcę znów obserwować kolejnej odsłony wojny polsko – polskiej i brutalnego prymatu polityki nad gospodarką. Nie chcę by polityczne zmagania były ważniejsze niż codzienne problemy, potrzeby i aspiracje obywateli: Polek i Polaków: młodych i starych, dzieci i młodzieży, przedsiębiorców i administracji, zdrowych i potrzebujących opieki i pomocy, silnych i nieporadnych – wszystkich tych, o których politycy powinni się codziennie troszczyć i zapewniać im bezpieczną przyszłość.

Czekam z utęsknieniem na ten czas, gdy w zgodzie i na każdym szczeblu, będziemy realizować politykę mądrą i podporządkowaną dobru naszej ojczyzny, bezpieczeństwu Polski i obywateli. Czekam na politykę uprawianą nie dla niej samej, tylko będącą narzędziem do osiągania strategicznych celów: ekonomicznego wzrostu i budowania pozycji naszego państwa na arenie międzynarodowej.

Pragnę, by nasi przedstawiciele potrafili negocjować z każdym partnerem, by umieli zawierać sojusze i godzili się na kompromisy, a nie ustępstwa. By nigdy i w żadnej sprawie nie poddali się jakiejś większości, presji i lobbingu, przyjmując zobowiązania niekorzystne dla naszych obywateli.

I najważniejsze, aby nigdy i za żadne obietnice, za żadne pieniądze, żaden polski rząd nie oddał i nie sprzedał zdobyczy naszych przodków, podarowanej nam 11 listopada 1918 roku – naszej umiłowanej Ojczyzny – Polski, naszej niepodległości, wolności i suwerenności, naszej kultury i tradycji, naszych wartości i pryncypiów, które czynią nas Polakami.

Paweł Silbert
Prezydent Miasta Jaworzna

***

Nagroda za upowszechnianie kultury

W tym roku wpłynęło 10 wniosków o nagrodę Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Spośród nich nagrodzono trzy osoby: Panią Barbarę Halaś, Pana Adriana Ramsa oraz Pana Mariana Głucha, których praca wzbogaca życie kulturalne Jaworzna. Gratulacje i nagrody wręczył laureatom Prezydent Paweł Silbert.

Pani Barbara Halaś

Laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna za jubileusz pracy twórczej została wyróżniona Pani Barbara Halaś, obchodząca w tym roku 40-lecie działalności w sferze kulturalnej, zawodowo zajmuje się organizacją i koordynacją miejskich imprez masowych takich jak Dni Jaworzna, Koncert Noworoczny, Dożynki Miejskie, Tydzień Seniora i Święto Rodziny oraz dawniej Festiwalu Energii. Jest propagatorką lokalnej kultury i tradycji poprzez koordynowanie działalności zespołów śpiewaczych, prezentację tradycyjnych pieśni, strojów i potraw podczas przeglądów i festiwali odbywających się poza obszarem naszego miasta. Pomysłodawczyni Spotkań z Tradycją „RegionALE” – miejsca spotkania kultury śląskiej i małopolskiej. Inicjatorka występu jaworznickich zespołów śpiewaczych podczas Festiwalu Kół Gospodyń „Polska od Kuchni”. Koordynatorka projektu w ramach JBO dotyczącego rekonstrukcji ludowego haftu regionu jaworznickiego, w ramach którego powstały kompletne stroje dla zespołu śpiewaczego Szczakowianki.

Pan Adrian Rams

Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki został Pan Adrian Rams – autor publikacji naukowych i popularnonaukowych, propagator historii miasta i regionu na arenie ogólnopolskiej, muzealnik, organizator wystaw, autor i koordynator programów związanych z projektem edukacyjno – historycznym Patriotyzm Jutra.

Pan Marian Głuch

Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury został Pan Marian Głuch. Działacz w sferze muzycznej miasta od 50 lat, organizator muzycznych czwartków, w ramach których odbywają się koncerty dla mieszkańców miasta, wieloletni wolontariusz w Fundacji „Mój Czas dla seniora” – w fundacji zorganizował blisko 40 koncertów, społecznik udzielający się w wielu środowiskach społecznych w naszym mieście – prowadzi bezpłatne zajęcia gry na instrumentach (pianino, organy, akordeon) m.in. w klubie „To i Owo”, Fundacja „Mój czas dla seniora”, Dom seniora „Jesień na letniej”, Fundacja Kobieca Przystań, Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie. Współpracuje z przedszkolami, szkołami podstawowymi i liceami prezentując zamiłowanie do gry na instrumentach i zachęcając młodych ludzi do odnalezienia własnych pasji.

Comments are closed.