Aktualności, Edukacja|

Znamy zwycięskie projekty zgłoszone przez uczniów w ramach I Jaworznickiego Funduszu Wsparcia Inicjatyw Młodzieży. W miniony piątek, 27 października 2023 r. powołana społeczna komisja wyłoniła projekty, które zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. To pierwsza edycja programu finansowego skierowanego do jaworznickiej młodzieży szkolnej.

Inicjatorami projektu jest dwóch uczniów jaworznickiego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 – Jakub Taranek i Olaf Kurp. Na bazie obecnych i podobnych programów z innych miast, opracowali oni koncepcję funduszu szkolnego. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta Pawłem Silbertem zaprezentowali założenia nowej, miejskiej inicjatywy. Pomysł młodzieży zyskał uznanie i w dalsze prace zostały zaangażowane wydziały Urzędu Miejskiego. Finalnie, podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej, na wniosek Prezydenta na pierwszą, pilotażową edycję przeznaczono 50 tys. zł z terminem realizacji zadań wyłonionych przez młodzież do końca 2023 roku.

Program opiera się na koncepcji budżetu partycypacyjnego w ujęciu społeczności szkolnej. Polega na finansowaniu zgłoszonych przez uczniów projektów, wybranych w drodze głosowania.

W ramach Jaworznickiego Funduszu Wsparcia Inicjatyw Młodzieży wpłynęło 25 wniosków. Następnie wnioski oceniła powołana przez Prezydenta Miasta komisja, w skład której weszło:

 • pięciu przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna:
  • Wanessa Antkiewicz,
  • Damian Rastenis,
  • Amelia Halska,
  • Aleksandra Wicher
  • Ignacy Balcer,
 • dwóch przedstawicieli Rady Miejskiej w Jaworznie: Ewa Zuber i Mariusz Kowalski,
 • dwóch przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Jaworznie: Katarzyna Florek – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu oraz Marta Musiał z Wydziału Edukacji.

Pilotażowa edycja Jaworznickiego Funduszu Wsparcia Inicjatyw Młodzieży to efekt bardzo projektowego myślenia inicjatorów tego przedsięwzięcia. Wyłonione projekty będą zrealizowane do końca tego roku. Na pewno I edycja zostanie poddana analizie i zostaną wyciągnięte wnioski. W dalszych latach program ten będzie kontynuowany jako stały element polityk młodzieżowych w naszym mieście – mówi Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta.

Lista zwycięskich projektów:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

 1. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego – „Zaplanszowani”
 2. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza – „Śniadanie u Adama”
 3. Szkoła Podstawowa nr 9 im. Henryka Sienkiewicza – „Sala doświadczenia Świata”
 4. Szkoła Podstawowa nr 11 – „Kolorowy korytarz – wesoła i bezpieczna przerwa”
 5. Szkoła Podstawowa nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 – „Aktywne przerwy na sportowo”

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:

 1. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki – „Strefa chilloutu i relaksu zewnętrzna i wewnętrzna”
 2. II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza – „Rozgość się u nas na przerwach”
 3. III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Zespole Szkół Ogólnokształcących – „Renowacja strefy relaksu oraz przestrzeni szkolnej w III Liceum Ogólnokształcącym”
 4. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 – „Strefa śniadaniowo -rekreacyjna – Usiądź sobie”
 5. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II – „Zakup mikrofonów Shure BLX288E/SM58, miksera Alto TRUEMIX800FX oraz kabli audio”
 6. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Królowej Jadwigi – „Kącik śniadaniowo-relaksacyjny”
 7. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – Dziedziniec CKZiU

Więcej informacji o JFWIM można znaleźć na https://www.jaworzno.pl/2023/10/17/jaworznicki-fundusz-wsparcia-inicjatyw-mlodziezy-trwa-zglaszanie-projektow/

Comments are closed.