Aktualności, Edukacja, JOG|

Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wręczono promesy na realizację Branżowych Centrów Umiejętności w regionie. Z rąk Wicewojewody Śląskiego Roberta Magdziarza deklarację odebrała Irena Wojtanowicz – Stadler – Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Jaworznie oraz Simona Smugowska – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie.

W Jaworznie Branżowe Centrum Umiejętności powstanie w budynku przy ul. Sportowej i będzie kształcić młodzież, dorosłych oraz nauczycieli w najnowocześniejszych zawodach, w tym branży automotive. Placówka będzie uzupełnieniem Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, gdzie w ciągu najbliższych lat powstanie mnóstwo nowych miejsc pracy, gotowych przyjąć przeszkolonych fachowców. Na realizację projektu Gmina otrzyma 16 mln złotych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie prowadzić kursy i szkolenia z zakresu: elektropneumatyki, elektrohydrauliki, automatyki przemysłowej, budowy i funkcjonowania silników elektrycznych oraz robotyki przemysłowej itp.

To jedno z 60-ciu takich miejsc, które powstaną w Polsce z rozstrzygnięcia konkursu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W województwie śląskim tego typu placówki powstaną w pięciu miastach. Jako jedyne w kraju, jaworznickie centrum będzie szkolić w zakresie branży motoryzacyjnej.

Ośrodek szkoleniowy w okresie realizacji projektu – do czerwca 2026 r. – przeszkoli 300 uczestników: 210 osób dorosłych, 60 przedstawicieli młodzieży oraz 30 nauczycieli kształcenia zawodowego. BCU będzie funkcjonowało przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, w siedzibie centrum konferencyjnego przy ul. Sportowej 1. To właśnie na ul. Sportowej, powstanie 11 pracowni tematycznych wraz z laboratoriami i multimedialną aulą konferencyjną.

Więcej informacji na ten temat Branżowego Centrum Umiejętności można znaleźć na https://www.jaworzno.pl/2023/04/07/w-jaworznie-powstanie-jedyne-takie-branzowe-centrum-umiejetnosci-bedzie-szkolic-specjalistow-zawodow-przyszlosci-branzy-motoryzacyjnej/

Comments are closed.