Aktualności, Z miasta|

Kolejne cztery jaworznickie przedszkola (PM 12, PM 14, PM 15 i PM 27) przejdą ogromną zmianę i przystąpią do programu termomodernizacji, której celem jest m.in. instalacja paneli fotowoltaicznych, wymiana okien i drzwi czy ocieplenie ścian zewnętrznych. A to wszystko dzięki pozyskanym przez Gminę środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.

Już wkrótce przedszkola miejskie nr 12, 14, 15 i 27 przejdą termomodernizację, a to oznacza nie tylko inwestycję w tworzenie lepszych warunków dla dzieci, ale także stawiania solidnych fundamentów pod ekologiczną i zrównoważoną przyszłość naszego miasta – podkreśla Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk. – Z Programu Inwestycji Strategicznych pozyskaliśmy środki na modernizację przedszkoli w Osiedlach: Podłęże, Azot i Stałym. Te zmiany nie tylko wpłyną na jakość życia naszych mieszkańców, ale także zostaną docenione przez przyszłe pokolenia.

Projekt termomodernizacji i wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest odpowiedzią na coraz pilniejsze potrzeby ochrony środowiska i oszczędności energetyczne.

  • Przedszkole Miejskie nr 12 Integracyjne w Jaworznie przy ul. Fredry 16 – Osiedle Podłęże,
  • Przedszkole Miejskie nr 14 przy ul. Wincentego Muchy 6 – Osiedle Stałe,
  • Przedszkole Miejskie nr 15 przy ul. Azot 16 – Osiedle Azot,
  • Przedszkole Miejskie nr 27 im. Majki Jeżowskiej w Jaworznie, al. M.J.Piłsudskiego 78.

Przedszkola zyskają nowoczesne rozwiązania, które znacząco wpłyną na efektywność energetyczną i komfort ich podopiecznych.

Główne elementy projektu obejmują:

  • Budowę instalacji paneli fotowoltaicznych, które pozwolą na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, zmniejszając jednocześnie rachunki za prąd.
  • Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, jeśli zostaną zidentyfikowane takie potrzeby, co przyczyni się do zwiększenia izolacji termicznej budynków.
  • Ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachów i dachów, co przekłada się na redukcję strat cieplnych i oszczędności w zakresie ogrzewania.
  • Dostosowanie instalacji odgromowej, aby zapewnić bezpieczeństwo budynków.
  • Wymianę obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, co przyczyni się do długotrwałego utrzymania budynków w doskonałym stanie.
  • Wymianę wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania oraz zabudowę osłon na grzejnikach, co wpłynie na wydajność i efektywność systemu grzewczego.

Inwestycją ekologiczną w projekcie jest montaż budek lęgowych dla ptaków, co jest efektem ekspertyzy ornitologicznej. To działanie w ramach zrównoważonego rozwoju, wspierające lokalną faunę i zachowujące bioróżnorodność.

Termin rozpoczęcia prac i ich harmonogram jest uzależniony od rozstrzygnięć przetargowych. Zakładana realizacja inwestycji to lata 2024/2025.

Comments are closed.