Aktualności, Ochrona środowiska|

image_print

We wtorek, 10 października, odbyło się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 27 w Jaworznie odsłoniły figurkę chomika w Parku Podłęże. Tym razem sympatyczny gryzoń stanął tuż przy fontannie, trzymając w łapkach parasol. Ta nowa rzeźba jest nie tylko urocza, ale również pełna symboliki, ponieważ chomik europejski to gatunek parasolowy, który odgrywa istotną rolę w ochronie przyrody.

W uroczystym odsłonięciu nowej figurki chomika wzięły udział dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 27. Dzieci miały okazję poznać bliżej chomika europejskiego, dowiedzieć się o jego znaczeniu dla środowiska naturalnego oraz uczestniczyć w symbolicznym odsłonięciu rzeźby.

To już piąta figurka tego uroczego zwierzątka, która „zamieszkała” w Jaworznie. Pierwszy chomik w czapce rogatywce stoi na straży Rynku w Byczynie, drugi towarzyszy drwalowi na Rynku Głównym, a trzeci chomik z klepsydrą znajduje się przy jaworznickiej kapsule czasu na Rynku. Czwarta figurka chomika, trzymającego sadzonkę, można spotkać na jaworznickich Plantach, przy głównej ścieżce w okolicy wodnego placu zabaw.

Chomik europejski został uznany przez Komitet Konwencji Berneńskiej za fundamentalny element dziedzictwa przyrodniczego Europy, wymagający pilnych działań na rzecz jego ochrony przed wyginięciem. Ten uroczy gryzoń został także określony jako „gatunek parasolowy”, co oznacza, że jego ochrona przyczynia się do ochrony wielu innych gatunków i siedlisk, co sprzyja wzrostowi bioróżnorodności w danym ekosystemie.

Comments are closed.