Aktualności, Kultura|

W czwartek, 5 października 2023 r., w Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie świętowała 60-lecie istnienia. W wydarzeniu udział wzięli Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek, Pełnomocnik ds. Oświaty i Gospodarowania Nieruchomościami Tomasz Jewuła oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Irena Wojtanowicz-Stadler, którzy w imieniu Prezydenta Miasta Pawła Silberta złożyli podziękowania i gratulacje dla kadry pedagogicznej, uczniów i nauczycieli. Dyrektor Szkoły Muzycznej Anna Sieczkowska, dziękowała wszystkim za wsparcie i podkreśliła znaczenie muzycznej pasji w życiu uczniów i absolwentów placówki.

Podczas jubileuszowego koncertu uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci szkoły zachwycili publiczność różnorodnymi występami, od muzyki klasycznej po interpretacje tematów filmowych. Na scenie zagrali m.in. Emilia Szłapa, Martyna Bogunia, Anna Czaicka, Agata Kmak-Guzik, Elżbieta Loska, Joanna Kalaga, dr hab. Magdalena Jakubska Szymiec, Bartłomiej Wiercioch. Artyści stworzyli niezapomnianą muzyczną ucztę, która dostarczyła wielu wzruszeń i inspiracji.

Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie rozpoczęła swoją działalność w 1963 roku jako filia szkoły muzycznej w Oświęcimiu. Jaworznicką placówką, która z początku gościła w murach Szkoły Podstawowej nr 17, kierował Eugeniusz Dąbek. Obecnie szkoła ma 19 oddziałów i 224 uczniów.

W szkole muzycznej w Jaworznie działają klasy fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, gitary, fletu, oboju, klarnetu, saksofonu, trąbki, puzonu, akordeonu i perkusji. Uczniowie jaworznickiej placówki odnoszą liczne sukcesy w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Wielu absolwentów kontynuuje naukę na wyższych uczelniach muzycznych i akademiach. Wychowankowie jaworznickiej PSM stają się nauczycielami i członkami orkiestr, a szkoła aktywnie uczestniczy w projekcie “Młodzi w kulturze”.

Szkoła współpracuje również z jaworznicką biblioteką oraz fundacją “Mój czas dla seniora”. Od 2021 roku placówka organizuje także konkurs “Płyń głosie po rosie”, której celem jest promowanie aktywności twórczej wśród dzieci, rozwijanie wrażliwości muzycznej oraz umiejętności wokalnych, a także wyłonienie młodych talentów.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie to miejsce, gdzie muzyka i edukacja idą w parze, wspierając rozwijające się talenty i kształcąc przyszłe pokolenia muzyków i artystów.

Comments are closed.