Aktualności, Bezpieczeństwo, Rekreacja|

Sezon 2023 na Sosinie przeszedł do historii jako czas intensywnej i bezpiecznej aktywności, dużej liczby gości oraz wzmożonych działań służb miejskich. Wszystko to zostało podsumowane podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 października 2023 r. na terenie Ośrodka. Podczas tego wydarzenia Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz Zastępcą Łukaszem Kolarczykiem, przedstawili statystyki bezpieczeństwa, oficjalnie przekazali nowy radiowóz dla jaworznickiego ruchu drogowego oraz ogłosili przyznanie kolejnych środków finansowych na dalsze poszerzanie floty Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

– Popularność Sosiny jest dla nas źródłem dumy i satysfakcji. To miejsce, które po modernizacji przyciąga odwiedzających, oferując piękno natury i możliwość relaksu. Jednak wiąże się to także z jeszcze większą troską o bezpieczeństwo. Chcemy, aby każdy, kto odwiedza Sosinę, czuł się nie tylko mile widziany, ale także bezpieczny, ciesząc się w pełni tym wyjątkowym miejscem i taki był ten sezon letni – podkreślał w czasie konferencji Prezydent Miasta Paweł Silbert.Dlatego dzisiaj przekazuję nowy samochód Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie, który został dofinansowany przez Gminę. Jestem pewny, że ten nowy pojazd będzie nieocenionym wsparciem dla funkcjonariuszy, pomagając w utrzymaniu porządku w naszym mieście.

Warto dodać, iż środki na zakup nowego oznakowanego radiowozu Suzuki SX4 dla wydziału ruchu drogowego jaworznickiej policji pochodzą ze środków własnych policji i dofinansowania Gminy Miasta Jaworzna. Jednak to nie wszystko. Podczas konferencji, Prezydent poinformował o przekazaniu kolejnych środków, tym razem w wysokości 100 tysięcy złotych, na poszerzenie floty o następny pojazd, który będzie służyć do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w naszym mieście.

Wsparcie sprzętowe dla jaworznickich służb jest dla miasta jednym z priorytetowych działań. Dofinansowanie zakupu radiowozów, samochodów operacyjnych, gaśniczych to każdorazowo inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców i podniesienie jakości pracy jaworznickich służb – mówi Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk. – Inwestujemy rokrocznie również w szkolenie, inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa. Finansujemy ponadnormatywne godziny dla policjantów, wspólne patrole. Wspieramy działania miejskich służb na wielu płaszczyznach – m.in. unowocześniając monitoring wjazdów i wyjazdów.

Dzisiejsze spotkanie na terenie Sosiny to dla nas zaszczyt i dowód na wspólną troskę o bezpieczeństwo. Chciałbym serdecznie podziękować Gminie Miasta Jaworzna za zaangażowanie i wsparcie, które przyczyniło się do zakupu nowego samochodu dla jaworznickiej policji oraz przekazania środków na zakup kolejnego. Dzięki nowej flocie, jesteśmy w stanie jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo i porządek w naszym mieście- mówił insp. dr Piotr Uwijała, szef Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. – Do dyspozycji łączonych patroli Straży Miejskiej i Policji jest zmodernizowany z udziałem Gminy posterunek, a dla patrolu wodnego, Miejskie Centrum Kultury i Sportu zbudowało nowy pomost.

Rowerowe patrole na Sosinie

Razem z nadejściem lata, funkcjonariusze Straży Miejskiej we współpracy z policjantami z Komendy Miejskiej w Jaworznie, realizowali patrole rowerowe na terenie OWR Sosina, których celem jest przeciwdziałanie dewastacji i niszczeniu urządzeń infrastruktury ośrodka oraz troska o bezpieczeństwo przebywających tam osób.

Końcem czerwca 2023 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jaworznie rozpoczęli patrolowanie miasta na rowerach. Strażnicy, w ramach programu TARCZA, czuwają nad skwerami, parkami, ścieżkami rowerowymi i terenami rekreacyjnymi, które latem cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Jaworzna – tłumaczy Artur Zięba,Komendant Straży Miejskiej – Patrole rowerowe, które realizujemy na terenie OWR Sosina to nasza odpowiedź na potrzeby mieszkańców oraz gości odwiedzających to wspaniałe miejsce. Dzięki temu możemy skuteczniej monitorować i zapewniać bezpieczeństwo, a także dbać o porządek na terenie ośrodka. Dużo wcześniej, przed rozpoczęciem sezonu analizujemy statystyki, punkty ewentualnych zagrożeń i podczas narad bezpieczeństwa z udziałem Prezydenta Miasta, ustalamy zakres współpracy i siatkę patroli na obiektach rekreacyjnych.

Na terenie OWR Sosina, w okresie od 24 czerwca 2023 roku do 3 września 2023 roku, zrealizowano w sumie:

  • Policja i Straż Miejska zrealizowały 50 służb patrolowych, z czego aż 44 z nich były patrolami rowerowymi, a 6 samochodowymi;
  • w tym czasie służby patrolowały Sosinę w wymiarze 400 godzin, głównie w szczytowych, słonecznych dniach;
  • w wyniku podjętych interwencji nałożono 7 mandatów karnych, zastosowano 8 pouczeń i wylegitymowano 17 osób.

Dzięki inwestycjom w monitoring wizyjny na obiekcie zauważono także znaczący spadek wykroczeń i aktów wandalizmu.

Niesłabnąca popularność Sosiny w sezonie 2023: liczby, które mówią same zsiebie

Pełna atrakcji malownicza Sosina, nieprzerwanie utrzymuje swoją niesłabnącą popularność w sezonie letnim 2023. W najbardziej obleganym dniu (15 sierpnia 2023 r.) Sosinę odwiedziło między 12 a 15 tys. osób.

– Kolejny udany rok z rzędu potwierdza, że Sosina jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie naszego regionu. To dowód na to, że nasza oferta i piękno tego miejsca nieustannie przyciągają ludzi. Sosina ma wiele do zaoferowania. Jesteśmy gotowi na kolejne sezony – podkreśla Sebastian Kuś, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. – Dzięki patrolom Policji i Straży Miejskiej zauważamy mniej zdarzeń i występków, można powiedzieć takie akcje mają charakter prewencyjny. Obecność funkcjonariuszy zwiększa poczucie bezpieczeństwa naszych gości.

Za bezpieczeństwo na wodzie odpowiadały patrole Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie wspierane przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta. Przed sezonem wakacyjnym, strażacy PSP przeszkolili obsługę Miejskiego Centrum Kultury i Sportu z sytuacji kryzysowych np. przy zaprószeniu ognia czy też działań dotyczących gaszenia pożarów.

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2023 roku:

  • Sprzedano 21 025 biletów parkingowych.
  • Ośrodek jest też chętnie wybierany przez miłośników aktywnego wypoczynku – wypożyczalnia oferująca kajaki obsłużyła aż 494 klientów, a rowerki wodne cieszyły się jeszcze większą popularnością, z wynikiem 1 504 wypożyczeń.
  • Sosina dba również o bezpieczeństwo swoich gości. W okresie letnim odnotowano 26 interwencji medycznych prowadzonych przez WOPR.
  • Dla stałych bywalców przygotowano sprzedaż abonamentowych kart parkingowych. Ponad 30 takich kart znalazły swoich nabywców.

Sosina to malowniczy ośrodek wypoczynkowy, który po kolejnym udanym sezonie zachwyca bogactwem przyrody i różnorodnymi atrakcjami, oferując niezapomniane doświadczenia dla wszystkich odwiedzających.

***

W 2018 r. miasto Jaworzno uzyskało dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na odmulenie dna zbiornika oraz stworzenie nowoczesnego, wielofunkcyjnego miejsca wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Trwające kilka lat prace rekultywacyjne, na które przeznaczono ponad 33 mln złotych (ponad 20 mln stanowiło dofinansowanie ze środków Unijnych), pozwoliły na przywrócenie właściwych funkcji przyrodniczych i rozwój terenów zielonych oraz na wybudowanie nowej infrastruktury sanitarnej, rekreacyjnej i sportowej w tym miejscu. Trasa pieszo – rowerowo – rolkowa, siłowania pod chmurką, plac zabaw oraz boiska stanowią doskonałą strefę na terenie zalewu dla aktywnie wypoczywających. Ponadto powstały pływające pomosty dla spacerowiczów i wędkarzy. Na terenie kąpieliska dostępne są bezpłatne punkty użyteczności publicznej – natryski i 43 ogólnodostępne toalety.

Ustawione zostały nowe ławki i drewniane leżaki. Na plażach wymieniono piasek, który pracownicy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, czyli administratora ośrodka, oczyszczają za pomocą specjalnej przesiewarki usuwającej z plaży drobne śmieci. Na Sosinie funkcjonują też nowe punkty gastronomiczne, ich bogata oferta zaspokaja potrzeby wypoczywających. Przy plaży powstały drewniane podesty, które oddzielają trzy baseny o różnej głębokości. Najgłębszy jest dla osób umiejących pływać, średni dla tych, którzy lubią czuć dno pod stopami, a najpłytszy to brodzik dla dzieci. W sezonie letnim baseny są strzeżone przez ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają służby mundurowe.

Zbudowany został wygodny chodnik, który ułatwia poruszanie się po plaży opiekunom niemowląt w wózkach, a także osobom niepełnosprawnym. To jednak nie wszystkie ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Przy schodach prowadzących na plażę została zainstalowana specjalna platforma dla wózków inwalidzkich. Przy basenach znajdują się również dwa podjazdy dla osób niepełnosprawnych, które umożliwiają bezpieczny zjazd do wody.

Na terenie zalewu działa sześć stowarzyszeń – Yacht Club Tryton, Klub Sportowy Energetyk, Turystyczny Klub Wodny Jawor, Turystyczny Klub Wodny Jawor, Klub Nart Wodnych, Towarzystwo Żeglarskie Mors oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska.

Comments are closed.