Aktualności, Bezpieczeństwo|

image_print

Straż Miejska w Jaworznie otrzymała najwyższej klasy, nowoczesny samochód elektryczny wyposażony w przenośne narzędzia służące do analizy zanieczyszczeń powietrza. Pojazd ten został zakupiony ze środków własnych Urzędu Miejskiego w Jaworznie z dofinansowaniem z budżetu województwa śląskiego w ramach dedykowanego gminom konkursu „Inicjatywa Antysmogowa”. To kolejny krok w kierunku dbałości o zdrowie i poprawę jakości życia jaworznian. Ponadto strażnicy miejscy otrzymali dwa wysokiej jakości rowery elektryczne od firmy BikeU, dzięki czemu – w zgodzie ze środowiskiem – będą mogli patrolować ulice miasta.

Samochód elektryczny marki Peugeot 208 – tzw. EkoPatrol został wyposażony w przenośne narzędzia służące do analizy zanieczyszczeń powietrza, które pozwolą na jeszcze dokładniejsze śledzenie stanu atmosfery w czasie rzeczywistym. Kamery termowizyjne czy przenośne detektory wielogazowe umożliwią nie tylko szybką reakcję na ewentualne zagrożenia, ale i pomogą w identyfikacji źródeł zanieczyszczeń, a co za tym idzie w ograniczeniu emisji np. szkodliwych substancji. Dzięki temu narzędziu będzie można również monitorować efekty działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości powietrza w Jaworznie. Łączna wartość zakupionego sprzętu wraz z samochodem to ok. 215 tys. zł, w tym 200 tys. zł stanowi dofinansowanie z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.

Bardzo się cieszę, że ten nowoczesny samochód elektryczny trafił właśnie do naszej Straży Miejskiej w Jaworznie. To dla nas szczególne wyróżnienie oraz kolejny krok w kierunku dążenia do poprawy jakości powietrza w Jaworznie – tłumaczy Prezydent Miasta Paweł Silbert. Dzięki mobilnemu laboratorium, które wyposażone jest w najnowsze technologie, możliwe jest zbieranie dokładnych danych na temat poziomu zanieczyszczeń, rodzaju substancji i ich źródeł. To pozwoli nam znacznie zredukować ich ilość w naszym mieście.

Elektryfikacja w połączeniu z ekologią

Zasilenie floty straży miejskiej w wysokiej klasy pojazd elektryczny to kolejne działanie w ramach bardziej zrównoważonej, ekologicznej mobilności miejskiej i rozwijanie programu TARCZA. Nowy samochód nie emituje szkodliwych substancji, dzięki czemu działa również w zgodzie z ekologią. Sam pojazd został wyposażony w analizator pyłu zawieszonego, kamerę termowizyjną oraz przenośne detektory wielogazowe. Natomiast mobilne laboratorium posiada czujnik tlenku węgla, pirometry, wilgotnościomierze oraz zestawy do poboru próbek i odzież ochronną. Wyposażamy nasze służby w mieście w nowoczesny sprzęt, idąc z duchem czasu i technologicznym postępem – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk.

Mobilne laboratorium, które trafiło na wyposażenie Straży Miejskiej doskonale wpisuje się w podejmowane przez miasto działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Jaworznie. Pierwszy we flocie naszych pojazdów w pełni elektryczny samochód wykorzystywany będzie przez strażników m.in. do realizacji kontroli posesji w ramach programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego oraz tzw. uchwały antysmogowej.

– Specjalistyczne wyposażenie nowego samochodu pozwoli na monitorowanie jakości powietrza w czasie rzeczywistym, sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym w różnych częściach miasta, pomoże w identyfikacji obszarów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, a być może także w ustaleniu źródeł tego zanieczyszczenia. Stanowiące wyposażenie pojazdu czujniki wielogazowe umożliwią również wstępną identyfikację zagrożeń związanych z nadmiernym stężeniem gazów szkodliwych i wybuchowych – mówi Artur Zięba, Komendant Straży Miejskiej w Jaworznie. – Pamiętajmy, że mobilne laboratorium odgrywa również kluczową rolę np. w przypadku sytuacji awaryjnych, takich jak wypadki chemiczne czy katastrofy naturalne. Wtedy takie urządzenia są istotne w ocenie zagrożeń i podejmowaniu działań ratunkowych.

Oprócz pojazdu elektrycznego Straż Miejska otrzymała również dwa rowery elektryczne od firmy BikeU. Wyposażone są one w pomocniczy napęd elektryczny. Oznacza to, że podczas jazdy, w miarę pedałowania, napęd generuje dodatkową siłę, która ułatwia np. pokonywanie wzniesień lub utrzymywanie stałej prędkości. Po osiągnięciu prędkości 25 km/h moc wyjściowa napędu elektrycznego zaczyna stopniowo spadać, aż dojdzie do zera. To ograniczenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami dotyczącymi rowerów elektrycznych.

***

Zakup mobilnego laboratorium z analizatorem zanieczyszczeń współfinansowany przy pomocy środków budżetu Województwa Śląskiego w Konkursie „Inicjatywa Antysmogowa” w 2023 r. w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.

Comments are closed.