Aktualności, Kultura|

W niedzielę, 17 września, miały miejsce uroczyste obchody, które zgromadziły miłośników historii lotnictwa oraz osoby związane z Polskimi Siłami Powietrznymi. Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich. W tym roku obchody poświęcone były również upamiętnieniu 30. lecia ciągłości istnienia oraz 80. rocznicy objęcia dowództwa w Polskich Siłach Powietrznych przez gen. bryg. pil. Mateusza Iżyckiego. W wydarzeniu udział wziął Prezydent Jaworzna Paweł Silbert, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek oraz Sekretarz Miasta Ewa Sidełko-Paleczny.

Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego to nie tylko uroczystość, to symboliczna podróż przez historię polskiego lotnictwa, moment, w którym skupiamy się na naszych bohaterach i ich dziedzictwie. To ważne wydarzenie, które buduje most między przeszłością a teraźniejszością, ukazując nam nasze korzenie i inspirując do przyszłych lotów – mówi Prezydenta Miasta Paweł Silbert Życzę dalszych osiągnięć, kontynuowania pasji oraz utrwalania dziedzictwa polskiego lotnictwa dla przyszłych pokoleń.

Obchody rozpoczęły się w samo południe w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie. Tam zgromadzeni zebrani goście uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji Lotników Polskich. W trakcie mszy odbyło się symboliczne wniesienie ziemi z miejsca śmierci mjr pil. Eugeniusza Horbaczewskiego do Kaplicy Lotników. Następnie uczestnicy wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Dowódcy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

O godzinie 14:00 obchody przeniosły się do gmachu ATElier Kultury, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna ku czci Lotników Polskich. Pod tablicą upamiętniającą mjr pil. K. Pniaka odbył się Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Podczas tego wydarzenia wręczono także wyróżnienia nadane przez Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich.

Na zakończenie dnia, o godzinie 16:00, w Hali Widowiskowo-Sportowej, odbył się koncert Orkiestry Wojskowej w Bytomiu pod batutą ktp. Krystiana Siwka wraz z solistami: Danielem Cebulą-Oryniczem oraz Magdaleną Krzywdą.

Dodatkowo, na płycie jaworznickiego Rynku odbył się Piknik Patriotyczny, podczas którego można było spotkać się z przedstawicielami 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego (CSIL) w Dęblinie oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach.

Obchody te były nie tylko okazją do uczczenia ważnych wydarzeń w historii lotnictwa polskiego, ale także momentem integracji i wspólnego świętowania.

Comments are closed.