Kultura|

W piątek, 15 września 2023 r., w klubie NIKO, odbyło się jubileuszowe spotkanie Zespołu Śpiewaczego Byczynianki. Wydarzenie, pełne emocji i wspomnień, zgromadziło liczne grono gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta oraz przyjaciele i sympatycy zespołu. Ta okrągła rocznica, która przypomina nam o bogatej historii i pięknej muzyce, którą zespół dostarczał nam przez te wszystkie lata.

Gratulacje z okazji jubileuszu przekazał Prezydent Miasta Paweł Silbert, Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk, Sekretarz Miasta Ewy Sidełko-Paleczny oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek i wiceprzewodnicząca Anna Lichota.

Serdecznie gratuluję Państwu tego wyjątkowego Jubileuszu. Wasza twórczość nie tylko przetrwała przez te lata, ale również rozwijała się, tworząc niepowtarzalny charakter naszej społeczności. Dziękuję za te 40 lat wspaniałego śpiewania i niech ta pasja trwa nadal – podkreślał w czasie spotkania Prezydent Miasta Paweł Silbert.

W czasie spotkania Przewodnicząca Zespołu Danuta Dubiel przypomniała historię powstania zespołu i opowiadała o pasji do śpiewania:

Nasza muzyka to nasza dusza, nasza opowieść o Byczynie. Dzięki niej tworzymy nie tylko piękne chwile na scenie, ale także budujemy wspólnotę, która jest naszym drugim domem. To wspaniałe doświadczenie, które chcemy przekazywać dalej – ze wzruszeniem mówiła w czasie uroczystości Przewodnicząca Zespołu Danuta Dubiel.

Historia Zespołu Śpiewaczego Byczynianki ma swoje korzenie w roku 1983, kiedy to grupa zaczęła działalność formalnie pod nazwą „Kazkowe Dziołchy.” Nazwa ta nawiązywała do imienia Kazimierza Gąsiora, akordeonisty, który akompaniował im podczas pierwszych występów. Z czasem nazwę zmieniono tak, by nawiązywała do dzielnicy Jaworzna, z której pochodzą Byczynianki. Grupa ma także wsparcie artystyczne instruktora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, Janusza Sołtyska, a siedziba Zespołu znajduje się w byczyńskim klubie MCKiS Niko, gdzie panują doskonałe warunki do odbywania prób i spotkań.

Byczynianki angażują się aktywnie w życie swojej dzielnicy, uczestnicząc w różnych wydarzeniach, takich jak dożynki oraz imprezy kulturalne. Są także aktywne na polu artystycznym, wykonując autorskie utwory napisane przez Marię Filipek, co dodaje wyjątkowego charakteru ich występom. Zespół jest dumnym uczestnikiem licznych wydarzeń regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając uznanie i nagrody za swoje występy.

Comments are closed.