Aktualności|

image_print

1 września 1939 roku napaścią na Polskę, Niemcy rozpoczęli II wojnę światową. To dzień, w którym życie wielu ludzi uległo drastycznej zmianie. Atak na Westerplatte, walka polskich żołnierzy i cywilów, terror, zniszczenia miast i wsi, ewakuacje ludności. Dzisiaj hołd pod Pomnikiem Pamięci Funkcjonariuszy 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej złożył Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk.

Cześć wszystkim polskim policjantom i żołnierzom, którzy walczyli i polegli w obronie Ojczyzny w czasie II Wojny światowej złożyli także – Komendant Miejski Policji w Jaworznie insp. dr Piotr Uwijała, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie st. bryg. Patrycjusz Fudała, Komendant Straży Miejskiej w Jaworznie Artur Zięba, Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna Przemysław Dudzik oraz Przedstawiciel IPN o. Katowice Adrian Rams. Modlitwę w intencji Ojczyzny i Poległych w jej obronie odmówił Kapelan jaworznickich policjantów ksiądz Mariusz Olejnik.

Obelisk z tablicą upamiętniającą Funkcjonariuszy 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej stacjonujących w Jaworznie w latach 1936-1939 znajduje się w Parku Zielona w centrum miasta. Policjanci Ci, 15 sierpnia 1939 roku wyruszyli z Jaworzna na teren Górnego Śląska, aby bronić granic i wolności Rzeczypospolitej Polskiej przed wrogimi działaniami niemieckich dywersantów, a we wrześniu 1939 roku bohatersko i ofiarnie walczyli w wojnie obronnej Polski.

Comments are closed.