Kultura|

Za nami pierwszy Festiwal Orkiestr Dętych w Jaworznie. Przed zgromadzoną na Rynku publicznością zaprezentowało się pięć orkiestr górniczych z regionu, w tym jaworznicka Orkiestra Dęta TAURON Wydobycie S.A. Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie z kapelmistrzem Piotrem Krawczykiem na czele.

W imieniu Prezydenta Miasta Pawła Silberta festiwal otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusz Kaczmarek oraz naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Katarzyna Florek. Wydarzenie poprowadziła Anna Władyga z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, a organizatorami zorganizowanego po raz pierwszy w naszym mieście festiwalu byli Urząd Miejski w Jaworznie oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

Wydarzenie zainaugurował uroczysty przemarsz orkiestr z parku Zielona. W ramach festiwalu na scenie pojawiły się orkiestry górnicze z regionu, które przygotowały specjalne repertuary na tę okoliczność. Wśród uczestników tego muzycznego święta mieszkańcy mogli wysłuchać koncertów jaworznickiej Orkiestry Dętej Zakładu Górniczego Sobieski, Orkiestry Dętej TAURON Wytwarzanie – Oddział Elektrownia Łaziska, Orkiestry Dętej Zakładu Górniczego Janina, Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z siedzibą w Pińczycach oraz Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej KWK Mysłowice-Wesoła.

Podczas festiwalu można było posłuchać różnorodnego repertuaru – od klasycznych arcydzieł po wesołe i pełne energii melodie rozrywkowe. Orkiestry zaserwowały prawdziwą muzyczną ucztę, która zachwyciła słuchaczy w każdym wieku.

Przypomnijmy, jaworznicka Orkiestra Dęta powstała w 1922 roku i nosi dzisiaj nazwę Orkiestry Dętej Tauron Wydobycie S.A. Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie. Przez czas wojenny i trudne lata okupacji oraz po wojnie zespół muzyczny przechodził szereg przeobrażeń, ale zawsze była to orkiestra związana z miejscową kopalnią i z nią powszechnie kojarzona.​​​​​​​ Na początku ubiegłego roku, po pięciu dekadach, batutę przejął od swojego zasłużonego poprzednika nowy dyrygent – Piotr Krawczyk. Skład orkiestry tworzą przedstawiciele trzech pokoleń zawodowo lub rodzinnie związanych z górniczą tradycją. Orkiestra gra bardzo przekrojowy repertuar – są to tradycyjne marsze, ale przeważa muzyka rozrywkowa, inspirowana m. in. popem czy standardami filmowymi, którą muzycy wykonują we własnych aranżacjach.

Comments are closed.