Ochrona środowiska|

Dziki w mieście to rzeczywistość wielu europejskich miast. Skąd się biorą? W zgodnej opinii ekspertów, do wizyt w środowisku „ludzkim” zapraszamy dziki my sami wyrzucając jedzenie i niewłaściwie zabezpieczając śmietniki. Jak uchronić się przed niechcianymi gośćmi i jak zachować się gdy staniemy twarzą w twarz z „dziką rodziną”? Urząd Miejski w Jaworznie startuje właśnie z kampanią informacyjną adresowaną do mieszkańców, zarządców nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych w tej sprawie.

Plakaty, ulotki i informacje pojawią się wkrótce w w mediach, w tym mediach społecznościowych. Do zarządców nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych skierowane zostaną plakaty i ulotki zawierające proste, praktyczne informacje związane z obecnością dzików w naszej przestrzeni.

Wspólne hasło akcji to: „Nie zapraszaj 🐗 dzika do swojego śmietnika”.

Poprzez kampanię chcemy zwrócić uwagę m.in. na konieczność odpowiedniego zabezpieczania wiat śmietnikowych, niedokarmianie dzików oraz niewyrzucanie/nieskładowanie resztek żywności w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Wedle opinii ekspertów dziki rzadko bywają niebezpieczne. Reagują agresją wyłącznie w sytuacji zagrożenia. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas kontaktu z dzikiem:

❗ nie krzycz,

❗ nie wymachuj rękami,

❗ stój spokojnie lub powili wycofaj, jeżeli dzik nie zbliża się do Ciebie,

❗ jeżeli możesz wejść na ławkę lub inne wyżej położone miejsce – skorzystaj z tego,

❗ w razie ataku dzika nie należy się kulić lub kucać.

Kto odpowiada za szkody?

Istotna jest też wiedza, kto odpowiada za szkody spowodowane przez dany gatunek zwierzęcia. W przypadku zwierząt domowych za wyrządzone przez nie szkody odpowiada ich właściciel. Za szkody wyrządzone przez gatunki zwierząt objętych ochroną gatunkową: bobra, niedźwiedzia, rysia i wilka odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa i wypłaca odszkodowania za pomocą właściwych organów: regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, a na terenach parków narodowych – dyrektorów tych parków. Tematykę szkód w płodach i uprawach spowodowanych przez takie gatunki jak: dziki, jelenie, łosie, daniele i sarny reguluje Prawo łowieckie. Zgodnie z jego zapisami, za wynagradzanie ww. szkód obowiązany jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego. Gospodarką zwierzyną łowną zajmują się tylko i wyłącznie koła łowieckie, więc to one odpowiadają za wypłatę odszkodowań za straty w uprawach rolnych, a jeśli szkoda wystąpiła na terenach wyłączonych z polowań, to wnioski należy składać do Referatu Ochrony Gruntów Rolnych i Leśnych, Doradztwa Rolniczego i Łowiectwa w Wydziale Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Pamiętaj, gdy zauważysz dziki dzwoń na numer
Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego
32 61 81 890

Comments are closed.