Aktualności, Kultura|

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem – u progu jesieni – uroczyście obchodzone jest święto plonów. Także i w tym roku w naszym mieście zakończenie zbioru płodów ziemi będzie połączone z dobrą zabawą. Jaworznickie dożynki odbędą się w niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. na jaworznickim rynku.

Tegoroczne Święto Dziękczynienia rozpocznie uroczysta Msza Święta w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, po której nastąpi uroczysty przemarsz uczestników z udziałem Orkiestry Dętej TAURON Wydobycie S.A. ulicami Królowej Jadwigi, Grunwaldzką i Zieloną na jaworznicki rynek. Tam odbędzie się okolicznościowy program, na który złożą się m.in. obrzędy dożynkowe, występy zespołów śpiewaczych (Dobrzanki, Jeziorczanki, Szczakowianki, Ciężkowianki, Byczynianki, Jelenianki), zespołu dziecięcego Jaworowe Ludki działającego przy ATElier Kultury w Jeleniu oraz koncert kapeli z Jurczyc.

Ponadto mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć wystawy m.in. maszyn rolniczych, Jaworznickiego Koła Pszczelarzy, Ogrodów Działkowych, Koła Łowieckiego „Kozioł” w Jaworznie oraz Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddział Jaworzno. Na stoiskach będzie można spróbować lokalnych przysmaków i zapoznać się z oferowanymi produktami. Oprócz tego będzie można obejrzeć wystawę maszyn rolniczych, a także dzieła pochodzące z pracowni haftu regionalnego i przy okazji dowiedzieć się, jak powstają tradycyjne hafty na gorsetach. Podobnie jak w ubiegłych latach – odbędzie się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Atrakcją wieczoru będzie zabawa przy muzyce na żywo.

Na Dożynki Miejskie 2023 zapraszają: Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Miejski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Rolnicy.

Harmonogram Dożynek Miejskich 2023:

  • godz. 15.00 – Msza Święta w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny
  • godz. 16.00 – Uroczysty przemarsz uczestników ulicami: Królowej Jadwigi, Grunwaldzką i Zieloną na Rynek
  • godz. 16.30 – uroczysty Ceremoniał Dożynkowy
  • godz. 17.00 – Program artystyczny w wykonaniu Zespołów Śpiewaczych
  • godz. 18.00 – Koncert kapeli z Jurczyc
  • godz. 19.00 – Zabawa taneczna przy muzyce na żywo

Comments are closed.