Aktualności, Kultura, Z miasta|

W środę, 19 lipca 2023 r. zmarł Maciej Talaga – muzyk, instrumentalista, kompozytor i propagator kultury muzycznej. Współpracujący z największymi sławami polskiej muzyki. Za pracę na rzecz lokalnej społeczności i edukację dzieci i młodzieży, wyróżniony w 2017 roku Nagrodą Prezydenta Miasta w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

fot. Aleksander Tura

Maciej Talaga był przede wszystkim rozpoznawalnym po brzmieniu gitary – niepowtarzalnym muzykiem, głównie sesyjnym, biorącym udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą.

W latach 80-tych był członkiem zespołu Orchestra of the Eighth Day (Orkiestra Dnia Ósmego),
w którym grał razem z Janem A. P. Kaczmarkiem, późniejszym zdobywcą Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”.

Twórca i muzyk zespołów z lat lat 80-tych, m. in.: „Misterium Dnia Ostatniego”, „Kaczki z Nowej Paczki”, „W-esperal”, „Corso”. Grał również w zespołach „Kaliber 44” „Malarze i Żołnierze”, „Univers”, „Zespół Adwokacki Dyskrecja. Współpracował z: Kabaretem RAK, zespołem Edyty Bartosiewicz, Katarzyną Gaertner, Janem Wojdakiem (Wawele), Mikołajem Henrykiem Góreckim i Wojciechem Kilarem.

Współtworzył muzykę filmową ze Zbigniewem Preisnerem i Michałem Lorencem oraz do filmów Lecha Majewskiego, Andrzeja Konica. Tworzył muzykę teatralną dla teatrów w Lublinie, Katowicach, Warszawie, Poznaniu.

Brał udział w festiwalach: OPPA, ŁAŹNIA, YAPA, Piosenki studenckiej w Krakowie, Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, FAMA, Festiwalu im. Wojtka Belona, a także w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.

W latach 1984 – 1992 współpracował z agencjami koncertowymi i fundacjami artystycznymi z Francji, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Był organizatorem pracy artystycznej w Teatrze Sztuk w Jaworznie, uwielbianym przez dzieci, cenionym przez współpracowników, czynnie biorącym udział w projektach poetyckich, teatralnych i muzycznych produkowanych przez Teatr Sztuk.

Pomysłodawca i kierownik muzyczny oraz wykonawca i konferansjer cyklu koncertów PIOSENKA ODKOPANA realizowanych w Teatrze Sztuk od 2012 r. Związany z budynkiem przy ul. A. Mickiewicza od końca lat siedemdziesiątych, kiedy to jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Krasickiego wówczas większość czasu spędzał na graniu na gitarze w Sali teatralnej dawnego MDK-u przy A. Mickiewicza 2.

Długo współpracował z nieżyjącym już Dyrektorem tego miejsca – Zbyszkiem Rutkowskim w kabarecie Dyskrecja, w wielu edycjach DNI MUZYKI Jeunesses Musicales.

Współpracował z wieloma artystami z Jaworzna: Lechem Ciastowskim, Ewą Sałużanką, Urszulą Warszawską, Aleksandrem Brzezińskim, Romanem Jońcą, Eugeniuszem Puchalskim, a także, jak sam mówił: „… trzema milionami innych, ważnych osób.”

Był doskonałym gawędziarzem i świetnym „opowiadaczem dowcipów”, a przede wszystkim dobrym i pogodnym człowiekiem.

Msza Święta Żałobna odprawiona zostanie w sobotę, 22lipca 2023 r. o godzinie 12.00 w Kaplicy Cmentarza Komunalnego w Szczakowej.

Cześć Jego Pamięci!

***

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Macieja Talagi – doskonałego muzyka, instrumentalisty i kompozytora.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert
z Zastępcą Łukaszem Kolarczykiem,
pracownikami Urzędu Miejskiego i Jednostek miejskich
oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kaczmarkiem wraz z Radnymi.

Comments are closed.