Aktualności, Z miasta|

Mieszkańcy mogą od dzisiaj korzystać z uroków nowo zagospodarowanego terenu w mieście, skweru położonego na granicy Pechnika i Podwala. W ramach ekologicznych działań miasta i związanego z tym programu „Zazielenień Miejskich”, który zainicjował Prezydent Miasta Paweł Silbert, powstały m.in. nowe alejki, pergole i miejsca do odpoczynku.

Nowy skwer liczy ponad 2 tys. metrów kwadratowych. Pojawiły się na nim nowe alejki, latarnie parkowe, pergole, ławki, stół do gry w szachy z siedziskami, kosze, w tym na psie odchody. Cały teren jest monitorowany i ogrodzony.

Zasadzonych zostało czternaście drzew, rośliny pnące, dwa rodzaje krzewów: róże białe i grab pospolity. Ponadto zasadzono blisko 2 tys. bylin, m.in. goździk piaskowy, turzyca wiosenna, krwawnica pospolita, szałwia omszona, przetacznik kłosowy i ostróżka. Na terenie skweru powstała również łąka kwietna, trawniki i rabaty.

Co ważne drzewa, które rosły na skwerze pozostały na nim i wraz z nowymi roślinami tworzą nową, zieloną przestrzeń.

Prace na skwerze wykonało konsorcjum firm: PRO SEKO Sebastian Orłowski z Jaworzna
i HAZET Budownictwo Sp. z.o.o ze Świętochłowic. Na jego budowę przeznaczono ponad 712 tys. złotych. Administratorem terenu jest Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.

Program nowych zazielenień

Zakończone prace to efekt propozycji Prezydenta Pawła Silberta o przekazaniu środków w budżecie miasta na działania mające wzbogacić przestrzeń Jaworzna o nową zieleń i małą architekturę, m.in. zakładanie ogrodów wertykalnych, nasadzenia oraz tworzenie miejskich zielonych przestrzeni.

Do tej pory, oprócz Skweru na Pechniku, przy Velostradzie nasadzonych zostało blisko 100 drzew, m.in. śliwy wiśniowe i klony pospolite. Ponadto dziesięć drzew posadzono na skwerze
w okolicy drogi rowerowej na odcinku pomiędzy Skałką a ul. Preglera – śliwy wiśniowe i grusze drobnoowocowe.

Comments are closed.