Aktualności, Z miasta|

image_print

Jak co roku, władze Jaworzna wraz mieszkańcami złożyły hold polskim rycerzom w ramach uroczystych obchodów 613. rocznicy jednej z najważniejszych bitew europejskiego średniowiecza – wielkiej polskiej wiktorii. Pamięć o historycznym starciu wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami na polach Grunwaldu w 1410 roku jest systematycznie kultywowana.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie – Szczakowej. Następnie pod pomnikiem Grunwaldu w Szczakowej zostały złożone kwiaty. W imieniu Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta kwiaty złożyła Sekretarz Miasta Ewa Sidełko – Paleczny. Pamięć tego historycznego wydarzenia uczcili również: Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusz Kaczmarek wraz z radnymi Rady Miejskiej: Teresa Kondoszek, Anna Lichota, Dawid Domagalski, Mirosław Pieczara, Poseł na Sejm RP Barbara Dolniak oraz przedstawiciele stowarzyszeń, szkół, partii politycznych i zespołów śpiewaczych.

Następnie pochód na czele z Orkiestrą Górniczą TAURON Wydobycie przeszedł pod Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego, gdzie odbyła się piknikowa część wydarzenia. Mieszkańcy mieli okazję wzięcia udziału w wielu atrakcjach przygotowanych m.in. przez Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna i jaworznickie Zespoły Śpiewacze.

Comments are closed.