Aktualności, Z miasta|

image_print

We wtorek, 11 lipca 2023 r. mija 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. By upamiętnić i oddać hołd ofiarom tego wydarzenia pod Pomnikiem Niepodległości złożone zostały kwiaty od władz samorządowych.

Przypomnijmy, 11 lipca 1943 roku, ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN/UPA zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach na Kresach Wschodnich, będących pod okupacją hitlerowską. Zginęło, wedle szacunków historyków, do 120 tysięcy Polaków.

Dzień – 11 lipca, ustanowiony został przez Sejm RP w 2016 roku, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała oddaje hołd ofiarom mordów – obywatelom II Rzeczypospolitej: Polakom, Żydom, Ormianom, Czechom i przedstawicielom innych mniejszości narodowych – dokonywanych w latach 1943-1945 przez ukraińskich nacjonalistów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – frakcji Stepana Bandery i podporządkowanej jej Ukraińskiej Powstańczej Armii, SS-Galizien oraz innych formacji, a także ludność ukraińską uczestniczącą w mordowaniu polskich sąsiadów.

Obchodzony 11 lipca dzień pamięci związany jest z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańcach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Akcja UPA była kulminacją trwającej od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Dzień ten jest również wyrazem wdzięczności wobec tzw. sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

Określenie Zbrodnia Wołyńska dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także w województwach lubelskim i poleskim.

Comments are closed.