Aktualności, Bezpieczeństwo|

Wakacje w pełni i ciepłe dni zachęcają do aktywności na dwóch kółkach. Rowerzyści wyruszają na malownicze wycieczki, odkrywają nowe miejsca i cieszą się wolnością poruszania się. Jednak pamiętajmy, że przyjemność z jazdy idzie w parze z odpowiedzialnością. Bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu, dlatego dbajmy o siebie i innych, zakładając kaski ochronne.

Kask chroni głowę przed urazami w przypadku upadku lub kolizji. Głowa jest najbardziej narażonym obszarem ciała na obrażenia, a wypadki na hulajnodze lub rowerze mogą prowadzić do poważnych urazów głowy. Urazy głowy mogą mieć długoterminowe skutki dla zdrowia, a urazy mózgu są szczególnie niebezpieczne. Kask znacznie zmniejsza ryzyko urazu mózgu poprzez absorpcję siły uderzenia i rozpraszanie jej na większą powierzchnię, zmniejszając tym samym skutki uderzenia. Używanie kasku to dobry sposób na promowanie bezpieczeństwa i świadomości wśród społeczności rowerowej. Osoby obserwujące widząc, że używasz kasku, mogą zainspirować się Twoim przykładem i zdecydować się na noszenie kasku również dla swojego własnego bezpieczeństwa.

Od lat osobą zachęcającą i namawiającą na używanie kasku podczas aktywności jest Dawid Domagalski – Radny Rady Miejskiej. Uprawiając sporty rowerowe doskonale wie, jak ważne jest stosowanie kasku nawet podczas rekreacyjnych jazd z rodziną.

Pamiętaj, że kask powinien być odpowiednio dopasowany i zakładany we właściwy sposób, aby zapewnić maksymalną ochronę. Należy również pamiętać, że kask nie jest jedynym elementem bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze. Należy także stosować inne środki ochrony, takie jak odblaski, odpowiednie oświetlenie i przestrzeganie przepisów drogowych, aby zapewnić bezpieczną jazdę dla siebie i innych użytkowników dróg.

Oto kilka zasad bezpiecznego korzystania z rowerów i hulajnóg:
Zakładaj kask: Noszenie kasku ochronnego jest niezwykle ważne.
Bądź widoczny: Używaj odblasków, szczególnie w warunkach słabej widoczności, np. wieczorem lub w nocy. Zamontuj światła na rowerze lub hulajnodze, aby zwiększyć swoją widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego.
Zwracaj uwagę na otoczenie: Bądź czujny i świadomy otaczającego cię ruchu. Stań na straży swojego bezpieczeństwa, obserwując pojazdy, pieszych i inne potencjalne zagrożenia.
Sygnalizuj swoje zamiary: Korzystaj z sygnalizacji ruchu, takiej jak wskazywanie zmiany kierunku za pomocą ręki lub stosowanie odpowiednich gestów. Informowanie innych użytkowników dróg o swoich zamiarach pomaga w uniknięciu potencjalnych kolizji.
Regularne przeglądy techniczne: Przeprowadzaj regularne przeglądy swojego roweru lub hulajnogi, aby upewnić się, że są w dobrym stanie technicznym. Sprawdź opony, hamulce, oświetlenie i inne istotne elementy, aby mieć pewność, że są sprawne i działają poprawnie.
Używaj właściwych tras: Wybieraj bezpieczne i odpowiednie trasy do jazdy rowerem lub hulajnogą. Postaraj się omijać ruchliwe arterie drogowe, jeśli to możliwe, i wybieraj ścieżki rowerowe, drogi dla rowerów lub spokojne ulice.

Straż Miejska w Jaworznie przypomina

Comments are closed.