Zdrowie|

Dzisiaj w Jaworznie odbyły się obchody Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. To już 21. edycja tego ważnego wydarzenia, które gromadzi uczniów, nauczycieli, opiekunów i mieszkańców, aby podkreślić znaczenie solidarności i wsparcia dla osób niepełnosprawnych. W ramach uroczystości, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi wraz z Wicedyrektor Ewą Banasik, otrzymali symboliczny „klucz do bram miasta” przekazany przez Prezydenta Miasta Pawła Silberta. W wydarzeniu udział wzięli również Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek.

– To wyjątkowy dzień, w którym skupiamy się na szacunku, akceptacji i równych szansach dla osób niepełnosprawnych. Nasze miasto staje się lepsze, gdy w pełni angażujemy i wspieramy wszystkich jego mieszkańców. Dni Godności są nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad naszymi społecznymi obowiązkami i koniecznością tworzenia bardziej inkluzywnej przestrzeni dla wszystkich. Wspólnie budujmy społeczność opartą na wzajemnym szacunku i solidarności – podkreślał w czasie wydarzenia Prezydenta Miasta Paweł Silbert.

Głównymi bohaterami obchodów były dzieci, młodzież, dorośli, opiekunowie, nauczyciele oraz dyrekcje placówek. Za organizację obchodów jak co roku odpowiadało Miejskie Centrum Kultury i Sportu, które zadbało o przygotowanie licznych atrakcji dla wszystkich uczestników.

W obchodach wzięli udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół z klasami integracyjnymi i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Towarzyszyli im m.in. Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. nadzoru właścicielskiego – Artur Dzikowski, Naczelnik Wydziału Zdrowia UM w Jaworznie – Magdalena Tomaszewska oraz Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie – Katarzyna Florek, a także Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Krystyna Bojęś.

Hala Widowiskowo-Sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu zamieniła się w prawdziwe centrum rozrywki podczas obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Dostępne były różnorodne atrakcje, takie jak malowanie drewnianych breloczków, warsztaty makijażu oraz zaplatania warkoczy, które szczególnie cieszyły dzieci. Dodatkowo, zorganizowano warsztaty malowania twarzy, błyszczące tatuaże oraz słodki poczęstunek. Wspólne tańce i zabawy sprawiły, że każdy mógł poczuć się radośnie i swobodnie. Dla tych, którzy potrzebowali chwili wyciszenia, stworzono specjalną strefę relaksu.

Obecność licznych placówek i instytucji edukacyjnych była znaczącym elementem tegorocznych obchodów. Wśród uczestników znaleźli się:
1. Przedszkole Miejskie nr 12 – ul. Aleksandra Fredry 16.
2. Przedszkole Miejskie nr 14 – ul. Wincentego Muchy 6.
3. Przedszkole Miejskie nr 24 – ul. Czwartaków 1.
4. Szkoła Podstawowa nr 2 – ul. Towarowa 61.
5. Szkoła Podstawowa nr 3 – ul. Marcina Kasprzaka 6.
6. Szkoła Podstawowa nr 7 – ul. Ławczana 12.
7. Przedszkole Wielospecjalistyczne Mali Zdobywcy + Ośrodek Rehabilitacyjno – Wychowawczy dla Dzieci Niepełnosprawnych – ul. Ks. J. Sulińskiego 41.
8. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jaworznie – ul. Wolności 11
9. Warsztat Terapii Zajęciowej – ul. Fryderyka Chopina 19.
10. Środowiskowy Dom Samopomocy – ul. Szczakowska 45
11. DPS – ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 63.

Comments are closed.