Aktualności, Kultura|

W związku z rozpoczęciem drugiego etapu realizacji projektu „Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja budynku MBP w Jaworznie”, od 5 maja 2023 r., działy Biblioteki Głównej: Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Naukowa i Czasopism, Dział Multimedialny oraz Dział Informacji Regionalnej, zostały zamknięte. Do zakończenia inwestycji, wypożyczanie książek i płyt z tych działów, nie będzie możliwe. Zachęcamy do korzystania z księgozbioru oferowanego przez biblioteczne filie, działające na terenie miasta.

Czytelnia Czasopism z prasą bieżącą oraz Dział Reprografii uruchomione zostaną na parterze Biblioteki Głównej, od 12 maja br. Zwrotów wypożyczonych zbiorów z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Czytelni Naukowej i Czasopism oraz Działu Multimedialnego, dokonywać można w Wypożyczalni dla Dorosłych i za pośrednictwem bibliotecznego książkomatu.

Informacje o wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, organizowanych w najbliższym czasie, zamieszczane będą na bieżąco na stronie internetowej placówki oraz na Facebooku.

Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców

Inwestycja ma na celu m.in. zwiększenie atrakcyjności przestrzeni czytelniczych, stworzenie nowych, ciekawych tematycznie stref dla dzieci, młodzieży, seniorów i rodzin. Dzięki modernizacji zwiększy się dostępność obiektu dla osób niepełnosprawnych, łatwiej będzie korzystać z zasobów oraz oferty bibliotecznej, a dzięki zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych, zmniejszą się koszty eksploatacyjne – mówi Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta.

Kluczowym elementem inwestycji jest wymiana oświetlenia, w oparciu o nowoczesne rozwiązania w zakresie architektury oświetleniowej wnętrz i dostępnych technologii, poprzez zaaplikowanie systemów sterowania pozwalających na oszczędność energii, nieodbywającą się kosztem jakości światła, jak i zaproponowanego wzornictwa.

Projekt zakłada wykorzystanie nowych urządzeń świetlnych, jak i wtórne użycie wybranych opraw zastosowanych dotychczas do oświetlenia ogólnego oraz półek bibliotecznych – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie Monika Rejdych. Całość architektury oświetleniowej będzie wyposażona w czujniki natężenia, pozwalające na redukcję zużycia energii elektrycznej. Inwestycja będzie więc sprzyjać oszczędności energii, ekologii i ergonomii pracy oraz zlikwiduje deficyty w zakresie natężenia i barwy światła. Biblioteka została oddana do użytku już kilkanaście lat temu, jej intensywne użytkowanie, popularność miejsca powoduje, że konieczne jest odświeżenie przestrzeni i wyposażenia. W tym czasie zmieniły się również systemy choćby zmniejszające wykorzystanie energii elektrycznej. Stąd pomysł na pozyskanie środków zewnętrznych i rewitalizację naszej wizytówki miasta.

Zakres zadania obejmuje również zaaranżowanie stref aktywności dla różnych grup wiekowych poprzez odpowiednie wyposażenie w meble, sprzęty, elementy dekoracji i akcesoria. Przestrzenie te będą sprzyjały zarówno pracy cichej, indywidualnej jak i działalności twórczej grup zainteresowań czy nieformalnym spotkaniom.

Strefa dla dzieci

Szczególnie ciekawa będzie Strefa dla Dzieci, pełniąca rolę zarówno wypożyczalni, czytelni jak i miejsca przyjemnego spędzania czasu poprzez zabawę i relaks z rówieśnikami. Przestrzeń ta, obok nowego ustawienia regałów i zachowania dotychczasowych elementów zabawowych oraz edukacyjnych, wyposażona zostanie w drzewo dekoracyjno-użytkowe z ozdobnym oświetleniem, podwieszanymi elementami akustycznymi, regałem na książki oraz miejscami do siedzenia. Ponadto zaprojektowano dla dzieci siedziska z kolorowych poduszek na parapetach, a także dodatkowe stanowisko obsługi.

Sala biblioteczna pośrodku którek znajduje się makieta drzewa, pufy i bujane fotele
Wizualizacja – PRACOWNIA PROJEKTOWA I.D.Z z Chorzowa

Strefa dla młodzieży

Nową jakość usług bibliotecznych, które mamy nadzieję przyciągną młodych ludzi, zapewni Strefa dla młodzieży w Dziale Multimedialnym. Dzięki zwiększeniu dostępu do nowoczesnych technologii, młody użytkownik przyjemnie spędzi czas wolny, popracuje i skorzysta w spokoju z oferty zbiorów – mówi Monika Rejdych.

Pomieszczenie z telewizorami na ścianach, stoliki z fotelami gamingowymi
Wizualizacja – PRACOWNIA PROJEKTOWA I.D.Z z Chorzowa

Nowa aranżacja działu ma sprzyjać spotkaniom z rówieśnikami, wspólnej rozrywce, nauce, zajęciom warsztatowym, testowaniu nowych technologii i jednocześnie rozbudzać motywacje oraz potrzeby czytelnicze. Strefa wyposażona zostanie w kabinę akustyczną, zestawy gamingowe, w TV i konsolę. W centralnym miejscu usytuowany będzie stół warsztatowy ze specjalnym oświetleniem. Za pomocą listw oświetlenia ledowego wydzielona zostanie strefa VR, gwarantując uczestnikom bezpieczną i komfortową zabawę oraz miejsce relaksu wyposażone w fotele i sofę.

Strefa dla seniorów

Mając na uwadze troskę o osoby starsze, projekt przewiduje strefę klubową dla seniorów. Przestrzeń zapraszającą do spotkań, pogadanek i dyskusji, jak również do przeprowadzenia rozmaitych warsztatów, zajęć edukacyjnych i komputerowych, sprzyjającą pogawędkom przy kawie, stwarzającą warunki by zaszyć się z książką lub gazetą w wygodnym fotelu lub wyciszyć w pięknym, kojącym otoczeniu zieleni i naszych cytrusów.

Wnętrze z przeszklonymi ścianami, stolikami i fotelami a także zielenią w donicach
Wizualizacja – PRACOWNIA PROJEKTOWA I.D.Z z Chorzowa

Dopełnieniem inwestycji w infrastrukturę będzie wymiana wykładzin, sufitów, modernizacja podcieni, w których zaaranżowano już informatorium z totemem i książkomatem. Powstanie także strefa relaksu na świeżym powietrzu – sezonowa czytelnia letnia.

Chcemy poprawić również warunki korzystania z biblioteki przez osoby niepełnosprawne, wzbogacając architekturę o pola uwagi oraz system nawigacji głosowej Your Way – dodaje Monika Rejdych.

Biblioteka będzie również doposażona, oprócz służących już czytelnikom skanera planetarnego i studia streamingowego, w nowoczesne urządzenia informatyczne, reprograficzne i multimedialne.

Zakończenie prac planowane jest jeszcze w bieżącym roku, ale mając na uwadze zakres przedsięwzięcia, istnieje ewentualność ich wydłużenia.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” oraz budżetu Gminy Miasta Jaworzna.

Wizualizacje – PRACOWNIA PROJEKTOWA I.D.Z z Chorzowa – przedstawiają zamysł aranżacji wnętrz, który może ulec zmianie przy fizycznym wykonaniu prac.

Comments are closed.