Aktualności, Kultura, Z miasta|

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 232. rocznica uchwalenia tego – jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła – będącego godłem Polski i Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.

Biało - czerwone flagi

Miejskie uroczystości związane z obchodami 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty, a artyści ATElier Kultury zaprezentują okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Podczas obchodów zostaną wręczone nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych pod patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Śląskiego Kuratora Oświaty, a następnie odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W godz. 11.00 – 16.00 bezpłatnie zwiedzić można wystawy stałe i czasowe w Muzeum Miasta Jaworzna.

Szczegółowy program uroczystości:

  • godz. 09.00 – Msza Święta w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny;
  • godz. 10.15 – przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości, okolicznościowe przemówienie, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu artystów ATElier Kultury w Jaworznie;
  • godz. 10.45 – rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 13 w Jaworznie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Śląskiego Kuratora Oświaty;
  • godz. 11.00 – składanie kwiatów pod pomnikiem;
  • godz. 11.30 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na rynku.

Przypominamy, że 1 maja przypada 19. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a 9 maja obchodzimy Dzień Europy.

Wykaz imprez towarzyszących obchodom dostępny jest w aplikacji Jaworzno (zakładka „Wydarzenia”). Jaworznicka aplikacja mobilna jest dostępna do bezpłatnego pobrania:

Comments are closed.