Aktualności|

image_print

Straż Miejska w Jaworznie może wkrótce dysponować samochodem z napędem elektrycznym, wyposażonym w przenośne narzędzia służące do analizy zanieczyszczeń powietrza. To efekt dobrze napisanego przez pracowników Urzędu Miejskiego wniosku i skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych przez jaworznicki samorząd na rzecz mieszkańców. Łączna wartość zadania to ponad 253 tys. , w tym 200 tys. zł stanowi dofinansowanie z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.

Bardzo cieszy mnie, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Urzędu Miejskiego i rzetelnym przygotowywaniu wniosków, Jaworzno po raz kolejny sięga po środki zewnętrzne – mówi prezydent Paweł Silbert.Pojazd Straży Miejskiej wyposażony w mobilne laboratorium będzie kolejnym narzędziem do podejmowania działań na rzecz poprawy komfortu i jakości życia mieszkańców naszego miasta. To kolejne z działań, które samorząd Jaworzna realizuje na rzecz poprawy powietrza.

Zadanie będzie polegało na zakupie samochodu z napędem elektrycznym, który zostanie dodatkowo wyposażony w analizator pyłu zawieszonego, kamerę termowizyjną oraz przenośne detektory wielogazowe. Mobilne laboratorium zostanie dodatkowo wyposażone także w czujnik tlenu węgla, pirometry, wilgotnościomierze oraz zestawy do poboru próbek i odzież ochronną.

Takie narzędzie pozwoli przede wszystkim na prowadzenie badań jakości powietrza w czasie rzeczywistym, co umożliwi szybką reakcję na ewentualne zagrożenia – mówi Artur Zięba, Komendant Straży Miejskiej w Jaworznie. – Mobilne laboratorium może również pomóc w identyfikacji źródeł zanieczyszczeń, co z kolei pozwoli na podejmowanie działań mających na celu ograniczenie emisji np. szkodliwych substancji. Dzięki temu narzędziu będzie również można monitorować skutki działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości powietrza w Jaworznie.

***

Zadanie dofinansowane z budżetu województwa śląskiego w konkursie dla gmin z obszaru województwa śląskiego „Inicjatywa Antysmogowa” w 2023 roku w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.

Wartość dofinansowania: 200 000,00 zł

Wkład własny: 53 107,00 zł

Całkowita wartość zadania: 253 107,00 zł

Termin realizacji zadania do 8 listopada 2023 r.

Comments are closed.