Aktualności, Z miasta|

Kolejny raz Jaworzno znalazło się w czołówce innowacyjnych miast i jako jedne z pierwszych w Polsce wprowadza system roweru miejskiego na wynajem długoterminowy. Z tego typu wynajmu skorzystać będzie mogło 171 mieszkańców Jaworzna. Dodatkowe 50 rowerów na wynajem krótkoterminowy znajdzie się w dwudziestu stacjach bazowych na terenie miasta. Umowę podpisał Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert oraz przedstawiciele firmy BikeU Sp z.o.o. – Marcin Jeż oraz Jacek Maciuszonek.

Firma BikeU, która złożyła ofertę na wykonanie tego zadania, pracuje nad jak najszybszym dostarczeniem wszystkich rowerów do Jaworzna. Wartość zadania wynosi 3 972 123,87 złotych. Po podpisaniu umowy przygotowany zostanie regulamin wynajmu długoterminowego i krótkoterminowego – ustalone zostaną koszty, sposób wyboru kolejności podpisywania umów z mieszkańcami i jej długości.

Rowery elektryczne na wynajem długoterminowy

Wprowadzenie systemu Jaworznickiego Roweru Miejskiego to kolejny krok, po autobusach elektrycznych i działaniach związanych z elektromobilnością, które nasze miasto wprowadza jako jedno z pierwszych w Polsce – mówi Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert. – Mieszkańcy będą mogli skorzystać z wynajmu długoterminowego, co jest w naszym kraju nowością. 171 rowerów elektrycznych w takiej formie wynajmu wyjedzie wkrótce na jaworznickie ulice. To co wyróżnia dostarczany sprzęt, to wysoka jakość wykonania rowerów i osprzętu.

Z miejskiego roweru elektrycznego będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani mieszkańcy, również osoby niepełnoletnie, które spełnią warunki przygotowanego przez miasto i zleceniobiorcę regulaminu. Wszyscy chętni będą mieli również dostęp do całodobowej możliwości skorzystania z usługi czasowego wypożyczenia roweru według obowiązującego cennika. 

Rower elektryczny, który zostanie dostarczony do Jaworzna będzie wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48V o znamionowej mocy ciągłej 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

  • Jaworzno jest kolejnym miastem, w którym wprowadzamy system elektrycznego roweru miejskiego – mówi Marcin Jeż, szef projektu “Jaworznickiego Roweru Miejskiego” BikeU Sp. z o.o. – Wspólnie z miastem pracujemy, by mieszkańcy Jaworzna mogli z niego skorzystać jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Wykonawca zobowiązany będzie do utrzymania, kompleksowej obsługi (administrację) i aktualizacji oprogramowania niezbędnego do funkcjonowania całego systemu na czas realizacji umowy do 15 grudnia 2025 r.

Comments are closed.