Aktualności, Bezpieczeństwo|

Kolejny rok Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego
w Jaworznie podją
ł współpracę z Kołem Łowieckim „Słonka” w celu zapobiegania wtargnięciu dzików na tereny zamieszkałe. Na tego typu działania Gmina przeznaczy w 2023 r. ponad 30 tys. złotych.

Gospodarka zwierzyną leśną w tym redukcja populacji dzików zgodnie z prawem łowieckim spoczywa na Kołach Łowieckich znajdujących się na terenie miasta. Nie ma planów powrotu do odstrzału redukcyjnego tych zwierząt w osiedlach mieszkaniowych.

Sytuacja z odławianiem dzików np. za pomocą klatek czy środków usypiających od dłuższego czasu nie jest możliwe. Tego typu działania skomplikowały przepisy i wytyczne dot. Afrykańskiego Pomoru Świń – zgodnie z tym m.in. nie można: usypiać,wyłapywać i przemieszczać dzików z terenów miejskich na inne leśne. Są to działania zabronione pod rygorem sankcji karnych – mówi Bartosz Nowak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Gmina zauważając problem wchodzenia zwierząt do miasta, wspomaga działania kół, podpisując umowę na organizację tzw. „wysiadek miejskich” miejsc (poza obszarami zabudowanymi) na trasie wędrówek dzików, do których wabione są zwierzęta. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Gmina podpisała umowę z Kołem Łowieckim Słonka na redukcję 50 osobników. Jeżeli będzie taka potrzeba, liczba ta może zostać zwiększona w trakcie roku.

Obecnie odstrzał dzików jest bardziej utrudniony przez fakt włączenia obszaru Jaworzna do strefy zapowietrzania ASF – dodaje Bartosz Nowak. – Koła Łowieckie zostały zobowiązane wytycznymi Powiatowego Lekarza Weterynarii z s. w Tychach do szczególnej ostrożności oraz stosowania zasad bioasekuracji przez myśliwych w czasie polowań oraz w czasie pobierania próbek od dzików do badań laboratoryjnych.

***

Warto przypomnieć kilka zasad, które pozwolą nam uniknąć nieproszonych wizyt dzików pod naszymi domami.

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać zwierząt, a przebywając w lasach powinno się zachować ciszę. Nie należy także spuszczać psów ze smyczy w kompleksach leśnych, bo te szczekając i atakując zwierzęta leśne, mogą je sprowokować do agresywnych zachowań.

Trzeba sobie zdać sprawę, że same dziki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, pod warunkiem, że zachowane zostaną podstawowe środki ostrożności. W przypadku spotkania dzika powinno się pozostawić zwierzę w spokoju, obserwować go jedynie z oddali, nie wykonywać w jego kierunku gwałtownych ruchów i nie próbować przepędzać. Wtedy zwierzę nie będzie dla nas niebezpieczne. Tylko w sytuacji zagrożenia, wystraszone zwierzę, a zwłaszcza locha z młodymi lub ranny osobnik, może zaatakować człowieka.

Jeśli któryś z mieszkańców zauważy dziki bardzo blisko zabudowań, może informować o tym fakcie służby zajmujące się bezpieczeństwem na terenie miasta tj. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Straż Miejską.

Telefony alarmowe:
PCZK – (32) 61-81-890
Straż Miejska – 986, (32) 61-81-618

Comments are closed.