Aktualności|

Do Urzędu Miejskiego docierają informacje, że mieszkańcy otrzymują bardzo wysokie rachunki za centralne ogrzewanie z sieci. W związku z tym Urząd Miejski w Jaworznie zwrócił się do Spółki Ciepłowniczo-Energetycznej z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Za funkcjonowanie i dostarczanie ciepła systemowego w naszym mieście odpowiada nie Gmina, a spółka SCE-Jaworzno III.

Spółka Ciepłowniczo-Energetyczna jest podmiotem odpowiedzialnym za dostarczenie ciepła systemowego do mieszkańców, a koszt usług jakie świadczy jest zależny od cen jakie określa wytwórca energii – w tym przypadku TAURON Wytwarzanie S.A.

Jak informuje SCE, wzrost cen spowodowany jest przede wszystkim podwyżką taryfy, którą spółka płaci na rzecz dostawcy (TAURON Wytwarzanie S.A.), a także zmienionej od 1 stycznia 2023 roku stawki VAT za ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 5 proc. na 23 proc.

Cena za energię cieplną składa się z: ceny wytworzenia z Taryfy dla ciepła TAURON Wytwarzanie S.A. (źródło Elektrownia Jaworzno II) – 62 proc.; ceny przesyłowej z Taryfy dla ciepła SCE Jaworzno III Sp. z o.o. – 15 proc. oraz stawka VAT – 23 proc.

Z dotychczas uzyskanych informacji wynika, że:

  • Proces taryfikacji objęty jest nadzorem Urzędu Regulacji Energetyki (URE). SCE, jako spółka zajmująca się dystrybucją oraz w znikomym stopniu produkcją ciepła, będąc podmiotem koncesjonowanym zobligowana jest do zatwierdzenia przez URE swoich taryf ciepła. W procesie tym URE dokładnie bada wszystkie pozycje zarówno kosztowe jak i przychodowe i na tej podstawie wyznacza poziom stawek opłat za ciepło.
  • Ponieważ SCE kupuje ciepło od TAURON Wytwarzanie S.A., które produkowane jest w Elektrowni Jaworzno II, spółka nie ma wpływu na jego cenę, która zresztą również reguluje i wyznacza URE – jako organ państwowy. Udział kosztów zakupu ciepła składnika ceny zmiennej w końcowych kosztach dla odbiorcy to 62 proc., ta wyznaczona jest w tym wypadku benchmarkowo.
  • SCE jako dystrybutor ciepła przesyłowego pobiera od Odbiorców zatwierdzone stawki z taryfy dla ciepła, pokrywając tym samym z przychodów rozwój i utrzymanie sieci ciepłowniczej, koszty infrastruktury technicznej (stacje wymiany, pompy, budynki, warsztaty, magazyny, pojazdy itp.), opłacając daniny publiczne w postaci różnorakich podatków, pokrywając naturalne straty na przesyle czy wreszcie ponosząc koszty wynagradzania pracowników. Udział stawki zmiennej SCE w ogólnych kosztach za ciepło dla odbiorcy oscyluje w wysokości 15 proc.
  • W ostatnim okresie (również od 1 stycznia 2023 r.) dokonana została zmiana stawki podatku VAT z 5 proc. do 23 proc. czyli o 18 proc. – co stanowi 19 proc. udziału w kosztach zmiennych za pobrane ciepło.

Wszystkie powyżej wymienione czynniki cenotwórcze wpłynęły na ostateczne ceny i stawki opłat jakimi SCE zobligowane jest posługiwać się wobec swoich odbiorców.

Comments are closed.