Aktualności, Z miasta|

Na jaworznickim rynku, we wtorek 31 maja 2022 r., odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zorganizowanej przez Muzeum Miasta Jaworzna i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 90. rocznicy jednocześnie jednego z największych sukcesów, jak i tragedii polskiego lotnictwa – „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy”. Gratulacje organizacji, tak ciekawej wystawy, złożył na ręce Dyrektora Muzeum Miasta Jaworzna Przemysława Dudzika , Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk.

W oficjalnym otwarciu wystawy plenerowej, która do 30 czerwca będzie gościć na jaworznickim rynku udział wzięli m.in. dr Andrzej Sznajder Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Dariusz Domański Wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach, mł.insp. Piotr Uwijała Komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek miejskich, przedstawiciele stowarzyszeń i klubów modelarskich oraz jaworznicka młodzież.

Żwirko i Wigura

W 1929 r. w Akademickim Aeroklubie w Warszawie Franciszek Żwirko – doświadczony pilot i instruktor lotniczy poznał Stanisława Wigurę – młodego studenta politechniki, konstruktora samolotów sportowych WR-1 i RWD-1. Znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała licznymi sukcesami w krajowych i międzynarodowych zawodach lotniczych.

Ich ukoronowaniem było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na samolocie RWD-6. Ledwie 13 dni po olbrzymim sukcesie Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym na Śląsku Cieszyńskim.

W 90. rocznicę tych wydarzeń Muzeum Miasta Jaworzna przygotowało wystawę upamiętniającą największe dokonania Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz ich znaczący wkład w rozwój Polskich Skrzydeł. Realizację wystawy dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Autor scenariusza wystawy: Adrian Rams
Projekt graficzny: dr Sławomir Śląski
Recenzja merytoryczna: dr hab. Andrzej Olejko, prof. PWSTiE w Jarosławiu
Recenzja graficzna: Paulina Żak

Comments are closed.