Miasto posiada herb ustanowiony uchwałą Nr 8/31/66 Miejskiej Rady Narodowej w Jaworznie z dnia 28 stycznia 1966 r.
W polu o kształcie dużej litery „U” zamkniętej od góry kreską, znajduje się wizerunek drzewa liściastego (klonu), z rozłożystą koroną, przy którym stoją naprzeciwko siebie dwaj drwale trzymający siekiery oparte o jego pień.
Tło herbu jest białe, całe drzewo w kolorze zielonym, podłoże drzewa, na którym stoją drwale jest także zielone. Drwale ubrani są w płaszcze w kolorze srebrnopopielatym, buty z cholewami, brązowe, przy czym drwal stojący z lewej strony drzewa ma głowę odkrytą, zaś stojący z prawej strony ma na głowie czapkę rogatywkę w kolorze płaszcza.
Legenda głosi, że ponoć sam król Kazimierz Wielki, udający się do Krakowa, zatrzymał się w miejscu dzisiaj zwanym Pańska Góra, gdzie drwale ścinali jawor. Na pytanie co robią, drwale odpowiedzieli “jawor se zno lo tyk, co srybra sukajom”. Od tych słów powstała nazwa miasta Jaworzno.
Sztandarem Miasta jest prostokątny płat tkaniny o wymiarach 90 x 110 cm, zawierający na jednej stronie godło Państwa, a na drugiej stronie herb Miasta z napisem “Miasto Jaworzno”. Sztandar Miasta używany jest dla celów reprezentacyjnych i w trakcie uroczystości. Zdeponowany jest w siedzibie Rady Miejskiej i wystawiany w sali obrad w czasie trwania sesji Rady Miejskiej.
Flaga Miasta ma kształt prostokąta w kolorze biało-zielonym w układzie poziomym. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5×8.
Nowy logotyp został przygotowany jako kompleksowy system identyfikacji wizualnej Jaworzna oraz uzupełnienie dla podstawowego symbolu miasta, jakim pozostaje herb. W praktyce oznacza to, że nowe logo zastąpiło całkowicie wszystkie stosowane do tej pory znaki graficzne promujące miasto w komunikacji reklamowej i marketingowej.
Natomiast herb miasta Jaworzno stosowany jest nadal w sposób zapewniający mu należytą cześć, szacunek oraz powagę.
Zaleca się stosowanie herbu w oficjalnej korespondencji urzędowej, w celach reprezentacyjnych oraz czynnościach objętych protokołem dyplomatycznym.
Propozycja logo oparta została na założeniu, że Jaworzno jest źródłem energii. Miejscem energetycznym, wszechstronnym, elastycznie dopasowującym się do potrzeb każdego kto chciałby czerpać tu energię dla siebie. Tak też zostało zaprojektowane logo. Pełne energii, dynamicznie dopasowujące się do chwili i tematu, który ma promować.
W promocji projektów związanych z kulturą i rozrywką należy stosować elementy dekoracyjne utrzymane w kolorystyce różowej, symbolizującej kulturę, rozrywkę, zabawę, radość, pełnię życia – energię dla kultury.
Głównym elementem dekoracyjnym jest różowa maska teatralna.
W promocji projektów związanych z biznesem, inwestycjami lub nauką należy stosować elementy dekoracyjne utrzymane w kolorystyce niebieskiej, symbolizującej nowoczesność, przestrzeń, rozwój, naukę, inwestycje – energię dla biznesu.
Głównym elementem dekoracyjnym jest niebieski wskaźnik wzrostu.
W promocji projektów związanych z ekologią, naturą lub rekreacją należy stosować elementy dekoracyjne utrzymane w kolorystyce zielopnej symbolizującej witalność, rozwój, pełnię życia, ekologię – energię dla natury.
Głównym elementem dekoracyjnym jest zielony liść jaworu.
***
Punktem wyjścia dla projektu graficznego logo Jaworzno – źródło energii było wykreowanie go jako bytu mobilnego poruszającego się w przestrzeni. Poszczególne elementy logo poruszają się, morfują – zmieniając kształty w takie, jakie na daną chwilę mają być promowane, ze środka wydobywa się blask energii. Całość prezentuje wielowymiarowe, wszechstronne miasto Jaworzno – źródło energii.
ul. Grunwaldzka 33, 43-600 Jaworzno
Telefon: +48 32 61 81 500
Poniedziałek – Środa, 7:00 – 15:00
Czwartek – 7:00 – 16:00, Piątek: 7:00 – 14:00