Aktualności|

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu GEOcoffee, które odbędzie się w piątek, 21 czerwca br. o godz. 17.00 w w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Tym razem poznamy kulturę Maroka – “Odkrywamy Serce Maroka: Kultura, Krajobrazy oraz Kulinarne Rozkosze”. Wydarzenie poprowadzą znakomici prelegenci: Ms. Outgadirt Maria, Mr. Taoufik Lamrani oraz Dr hab. Jerzy Kubacki. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajemnice jednego z najbardziej fascynujących krajów Afryki. Wstęp wolny.

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję przenieść się do tętniącego życiem serca Maroka, gdzie tradycja przenika się z nowoczesnością. W opowieści prowadzących odkryjemy bogactwo marokańskiej kultury, począwszy od starożytnych tradycji, poprzez niezwykłą architekturę, aż po wyśmienitą kuchnię.

Jednym z głównych punktów programu będzie degustacja kultowych dań marokańskich. Uczestnicy spotkania będą mogli spróbować aromatycznych tagines, przygotowanych z mięsa, warzyw i owoców, które gotuje się w specjalnych glinianych naczyniach. Nie zabraknie również kuskusu, który stanowi podstawę wielu marokańskich potraw. Całość dopełni orzeźwiająca herbata miętowa, serwowana w tradycyjny sposób.

Spotkanie pozwoli również na bliższe poznanie charakterystycznej marokańskiej odzieży. Wśród prezentowanych strojów znajdą się haftowane kaftany i pantofle babouche, które są symbolem elegancji i komfortu. Uczestnicy będą mieli okazję podziwiać również tradycyjne ozdoby, które stanowią ważny element marokańskiego dziedzictwa kulturowego.

Maroko to kraj o niezwykle bogatej historii i dziedzictwie kulturowym, co doskonale widać w jego architekturze. Uczestnicy spotkania będą mogli podziwiać misternie zdobione kafelki zellige oraz starożytne medyny. Szczególną uwagę poświęcimy słynnemu niebieskiemu miastu Chefchaouen, które zachwyca swoim unikalnym kolorytem, oraz Meczowi Hassana II, który jest jednym z najważniejszych miejsc kultu w Maroku.

Marokańska kultura to również festiwale, muzyka i odwieczne praktyki, które celebrują berberyjskie, arabskie oraz afrykańskie korzenie tego kraju. Plac Džemaa el-Fna w Marrakeszu to miejsce, gdzie można poczuć puls marokańskiego życia – od występów ulicznych artystów, przez pokazy tańców, aż po wieczorne koncerty muzyki tradycyjnej.

Comments are closed.