Aktualności, Z miasta|

Już w ten weekend największa i najważniejsza miejska impreza – Dni Jaworzna. W tym roku na stadion przy ul. Moniuszki 95 zawitają znane i lubiane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Nie zabraknie też rodzimego akcentu wprost ze sceny hip-hop. Tegoroczne świętowanie zaplanowano na sobotę i niedzielę – 8 i 9 czerwca.

Sobota, 8 czerwca 2024 r.

Pierwszy dzień obchodów, 8 czerwca o godzinie 17, otworzy koncert Oskara Cymsa, młodego artysty, który ogólnopolską rozpoznawalność zdobył po wydaniu w 2023 r. singla „Daj mi znać”, za który otrzymał złotą płytę. Jego utwór „Na niebie” w serwisie YouTube ma blisko 8 mln wyświetleń.

Tuż po nim, o godzinie 19, na scenie wystąpi zespół LemON. Grupa założona przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta wróci do Jaworzna po ponad 10 latach. Zespół dotychczas wydał pięć albumów studyjnych, z czego cztery pokryły się złotem i podwójną platyną. Dwa z nich były też nominowane do Fryderyków. Utwory takie jak „Napraw” czy „Jutro” znalazły się na pierwszych miejscach list przebojów.

Sobotni wieczór zakończy się w klimacie punkrockowym, gdyż o 21 na scenie pojawi się kultowa Pidżama Porno. Poznańska grupa powstała w 1987 r. z inicjatywy Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, a już rok później wydała debiutancki album zatytułowany „Ulice jak stygmaty”. W 2007 r. zespól bezterminowo zawiesił działalność, którą wznowił w 2015 r. Dziesiąty studyjny album grupy, pt. „PP”, ukazał się w listopadzie ubiegłego roku. Na wydawnictwo składa się dziesięć mocnych i odważnych kompozycji, utrzymanych w charakterystycznym dla zespołu stylu. Grupa koncertuje również na największych polskich festiwalach, jak np. Pol’and’Rock czy Jarocin.

Niedziela, 9 czerwca 2024 r.

Niedziela, czyli drugi dzień świętowania, zapowiada się równie emocjonująco. Jako pierwsi, o godzinie 17, zaprezentują się jaworzniccy raperzy. Grupa NWZ (Na Własnych Zasadach/ Nadal Wszyscy Związani) to młodzi artyści zajmujący się muzyką hip-hopową. Panowie nieustannie nagrywają nowy materiał i koncertują. Ich ostatni koncert w Chrzanowie spotkał się z entuzjastyczną reakcją publiczności. Z ich fanpage’a na fb dowiadujemy się zaś, że właśnie powstaje ich nowy klip do singla zatytułowanego „240V”.

O godzinie 19 na scenę wkroczy Błażej Król – muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. W 2020 r. został wyróżniony Fryderykiem w kategorii Autor Roku. W tym samym roku dołączył do Orkiestry Męskiego Grania i wraz z Darią Zawiałow oraz Igo promował singiel „Świt”. Muzyk swobodnie posługuje się różnorodnymi formami wyrazu, jego teksty utrzymane są w wieloznacznej poetyce. Jego ostatnia, siódma płyta pt. „W każdym (polskim) domu” ukazała się w lutym 2023 r.

Tegoroczne Dni Jaworzna zakończy występ Małgorzaty Jamroży, czyli Margaret. Jedna z najpopularniejszych młodych polskich piosenkarek swoją debiutancką płytę „Add The Blonde” wydała w 2014 r., a już w 2016 r. zabiegała o udział w konkursie Eurowizji jako reprezentantka Polski. Trzykrotnie była też nominowana do nagrody Fryderyka. Może się też pochwalić tytułem Najlepszy Polski Wykonawca, który czterokrotnie został jej przyznany przez MTV Europe Music Awards. Wokalistka znana jest nie tylko ze swojej działalności muzycznej – była również jurorką w programie The voice of Poland, a także użyczyła swego głosu Gradobitce, bohaterce animowanego filmu „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”. Do tej pory artystka wydała sześć studyjnych płyt.

Specjalna linia PKM Jaworzno na Dni Jaworzna – 393

W najbliższą sobotę i niedzielę (8 i 9 czerwca) uruchomiona zostanie specjalna linia 393, Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej na trasie: OSIEDLE STAŁE – (…) – PODŁĘŻE KOŚCIÓŁ – (…) – >MATEJKI – >CENTRUM – (…) – PODŁĘŻE KOŚCIÓŁ – (…) – OSIEDLE STAŁE.

Dzięki częstotliwości kursów co 15 minut i trasie obejmującej najważniejsze przystanki, dojazd do stadionu przy ul. Moniuszki możliwy będzie z przesiadką z większości zakątków miasta. Podczas imprezy przejazd ul. Moniuszki w rejonie stadionu będzie zamknięty, a przystanek PODŁĘŻE STADION zostanie wyłączony z obsługi. Korzystać będzie można z przystanku PODŁĘŻE KOŚCIÓŁ, który zlokalizowany jest najbliżej wejścia na teren imprezy.

https://www.pkm.jaworzno.pl/rozklady/linia-393.html

Comments are closed.