Aktualności, Z miasta|

Muzyka z winyli znów popłynie w Miejskiej Bibliotece Publicznej! Wszystko za sprawą cyklu pt. „Opowieści z czarnej płyty”. Drugie spotkanie odbędzie się we wtorek, 14 maja 2024 r. o godz. 17.00, a poprowadzi je znany mieszkańcom i wielbicielom płyt winylowych, dr inż. Bogusław Ziębowicz – adiunkt w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prywatnie pasjonat i kolekcjoner płyt analogowych, który zabierze nas w niesamowitą podróż po świecie muzyki Marka Grechuty.

Zaproszenie od prowadzącego

Grechuta jawi się jako jeden z najbardziej oryginalnych artystów polskiej muzyki popularnej. Interpretował zarówno własne teksty, jak i wiersze polskich poetów od przełomu poprzednich wieków do współczesności, współpracował z wieloma wybitnymi instrumentalistami. Łączył elementy rocka progresywnego i nowoczesnego jazzu z elementami muzyki etnicznej czy klasycznej. Wpisał się do największych indywidualności polskiej sceny muzycznej, pozostając jednak zawsze poza jej głównym nurtem.

W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie i kontynuował ją aż do ukończenia zamojskiego liceum. Po rozpoczęciu studiów architektonicznych na stałe osiadł w Krakowie. W grudniu 1966 roku wraz z pianistą i kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę Anawa, dla której pisał swe poetyckie teksty w aranżacjach wykorzystujących instrumentarium właściwe muzyce klasycznej. Pierwsze kompozycje przyniosły mu dwie główne nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej jesienią 1967 roku, zaś pierwszy album Marek Grechuta i Anawa ukazał się w połowie roku 1970. …”.

Potem było jeszcze piętnaście pięknych i wzruszających płyt, o których coś Wam opowiem i oczywiście będę z nich puszczał muzykę. Czy wystarczy nam czasu na wszystkie? Nie sądzę. Mogę Wam tylko obiecać, że wśród największych przebojów naszego bohatera pojawią się także takie piosenki, o których czas trochę zapomniał – zaprasza Bogusław Ziębowicz, Vinylhouse.

Comments are closed.