Aktualności, Z miasta|

Kolejne mieszkania budowane przez Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego powstają na Osiedlu Skałka. Wartość I etapu tej inwestycji to 36 milionów złotych. Do końca 2024 roku powstanie tam 100 mieszkań. Łącznie od 2007 roku w Jaworznie powstało ponad 1000 mieszkań JTBS w systemie na wynajem i na własność.

Od lat pracujemy, by Jaworzno było postrzegane jako nowoczesne miasto, w którym dobrze się mieszka. Bardzo dobre położenie, bezpieczeństwo, rozwój w kierunku smart city, rozważnie zaprojektowana przestrzeń publiczna, zieleń czy nowoczesna, tania i ekologiczna komunikacja przemawiają na korzyść Jaworzna, dlatego duże zainteresowanie naszym miastem nie dziwi, za to generuje spore potrzeby mieszkaniowe – mówi Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert. – Polityka mieszkaniowa konsekwentnie realizowana od lat w naszym mieście pozwala stopniowo zaspokajać i te potrzeby. Obecnie Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje budowę dwóch osiedli mieszkaniowych (Sfera Południe i Osiedle Skałka), gdzie jeszcze w tym roku oddanych zostanie ok. 160 mieszkań.

Kiedyś osiedla budowano jedynie po to, by były sypialniami dla rodzin – dziś, nowoczesne osiedle to nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji, ale funkcjonalna przestrzeń będąca częścią życia jego mieszkańców” – taka dewiza przyświeca Jaworznickiemu TBS Sp. z o. o., którym od 2007 r. zarządza Janusz Łach.

Najważniejszym zadaniem, gdy obejmowałem stanowisko Prezesa, było złamanie stereotypu, że „spółka miejska” ma jedynie realizować swoje zadania w stopniu podstawowym. Zadałem sobie pytanie: Dlaczego, przecież jesteśmy takim samym podmiotem w przestrzeni gospodarczej jak każdy inny zatem jeśli poważnie traktujemy stawiane przed nami wyzwania musimy być w tym najlepsi – wspomina Prezes JTBS, Janusz Łach.

Choć spółka istnieje od 2000 r., przełom w wizji jej funkcjonowania nastąpił w 2007 r., od tej pory „JTBS” zaczął mozolnie, krok po kroku zdobywać pozycję lokalnego lidera na rynku nieruchomości, realizując coraz bardziej ambitne plany.

Początkowo JTBS realizował budowę standardowych wielorodzinnych czynszowych budynków mieszkalnych, uzupełniając w ten sposób linię zabudowy w istniejących osiedlach. W 2011 zmieniono strategię i spółka zaprezentowała ofertę deweloperską, skierowaną do osób zainteresowanych własnym, a nie wynajmowanym mieszkaniem. Zaproponowane wówczas lokale, w standardzie „pod klucz” były nie tylko bardzo atrakcyjne cenowo względem konkurencji, ale jako kompleks mieszkaniowy stanowiły miejsce zachęcające do zamieszkania. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła w 2013 r., gdy rozpoczęto budowę „Osiedla przy ul. św. Wojciecha”.

Blokowisko zostało zastąpione zespołem domów wielorodzinnych, kreując przestrzeń osiedlową w ten sposób, by dać mieszkańcom maksimum prywatności, której często w takich zespołach budynków brakuje. Całość uzupełniła nie tylko pełna infrastruktura drogowo parkingowa wraz z garażami, ale także część rekreacyjna z oświetlonym boiskiem, placem zabaw i altanami. To był przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Zainteresowanie zakupem własnego „M” w tej lokalizacji przeszło najśmielsze oczekiwania inwestora: mieszkania sprzedawały się na pniu, a przy ostatnich etapach tego przedsięwzięcia – już na kilka dni przed rozpoczęciem sprzedaży – ustawiały się kolejki zainteresowanych.

W 2016 r. Jaworznickie TBS Sp. z o. o. rozpoczęło budowę kolejnego osiedla – SFERA – tu atutem, prócz sprawdzonego już w praktyce modelu zabudowy, okazała się sama lokalizacja. Osiedle SFERA położone jest w sąsiedztwie znanego w całym województwie śląskim „Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA” będącego miejscem relaksu i wypoczynku na łonie przyrody oraz oddalonych o 15 min. jazdy rowerem „polskich Malediw” – Parku Gródek. Łącznie na SFERZE powstało 375 mieszkań. W 2021 roku, w pobliżu osiedla SFERA ruszyła kolejna inwestycja mieszkaniowa Jaworznickiego TBS Sp. z o. o. – Osiedle SFERA Południe z 240 mieszkaniami „na własność”.

W swojej dotychczasowej działalności JTBS dał się również poznać jako specjalista od modernizacji i przebudowy istniejących już obiektów. W 2014 r. spółka oddała do użytku 25 nowoczesnych mieszkań zlokalizowanych w budynku przy ul. Koszarowej 9 w Jaworznie, który jeszcze kilka lat wcześniej był ruiną, jednak posiadającą bogatą historię. W obiekcie tym, na początku XX w., znajdowały się koszary wojsk Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a później ulokowane zostały tam oddziały milicji Powstań Śląskich.

Kolejnym wyzwaniem okazała się modernizacja pawilonu handlowego z lat 70 XX w – SŁONECZNA. Początkowo JTBS miało dwa rozwiązania: z uwagi na stan techniczny rozebrać obiekt albo odnowić i dalej pozostawić jako placówkę handlowo-usługową. Przeprowadzone analizy ekonomiczne nie uzasadniały żadnego z powyższych rozwiązań, wprowadzono zatem w życie trzecie: istniejącą zabudowę uzupełniono ośmiopiętrową częścią mieszkalną, w miejscu zlikwidowanych powierzchni sklepowych utworzono zamykany parking wewnętrzny z 49 miejscami postojowymi, a pozostałą część pawilonu zmodernizowano dając mieszkańcom dostęp to takich punktów jak sklepy spożywcze czy poczta. Dodatkowo w obiekcie znajduje się także Klub Seniora. Całość uzupełnia zewnętrzna infrastruktura w postaci placu zabaw, siłowni pod chmurką czy strefy relaksacyjnej.

Obecnie Jaworznickie TBS Sp. z o. o. prowadzi zupełnie innowacyjne przedsięwzięcia – budowę Osiedla JTBS na Skałce. Główne założenie tej inwestycji opera się na pełnej harmonii powstających domów wielorodzinnych z otaczającą przyrodą. Projektowane budynki – poprzez użycie jasnych, naturalnych barw oraz materiałów wykończeniowych, a także swobodną kompozycję otworów na elewacji mają przywodzić na myśl skały kontrastujące z pokrytym zielenią wzgórzem w tle. Efekt ten ma podkreślać urządzenie terenów zieleni w sposób naturalny, z zachowaniem zasadniczo istniejącego ukształtowania terenu, z wykorzystaniem nie formowanej roślinności, charakterystycznej dla terenów skalistych, oraz eksponowaniem elementów takich jak autentyczne głazy i skały.

Jaworzno, od lat promuje się jako miejsce, w którym warto zamieszkać – sprzyjać temu ma nie tylko ogólny trend rozwoju miasta idący w kierunku „smart city”, lokowanie się podmiotów reprezentujących nowoczesne technologie, jak choćby pierwszej fabryki polskich samochodów elektrycznych, czy bardzo dobre położenie komunikacyjne na linii Kraków-Katowice, ale także oferta Jaworznickiego TBS Sp. z o. o., które do tej pory zapewniło już wygodne i atrakcyjne mieszkania dla ponad 1000 rodzin.

Comments are closed.