Aktualności, Z miasta|

Ponad 2 tys. sadzonek, krzewów i bylin zostanie nasadzonych na nowo powstającym skwerze na granicy Pechnika i Podwala. Drzewa tlenowe, pergole obrośnięte pnącymi roślinami oraz miejsca do odpoczynku. Wszystko w ramach ekologicznych działań miasta i związanego z tym programu „Zazielenień Miejskich”, na który Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert przeznaczył kwotę kilku mln złotych.

Prace na skwerze ruszyły 7 marca 2023 r., wykonuje je konsorcjum firm: PRO SEKO Sebastian Orłowski z Jaworzna i HAZET Budownictwo Sp. z.o.o ze Świętochłowic. Teren został ogrodzony i wydrenowany. Skwer ma być gotowy do początku września 2023 roku, a na jego budowę przeznaczono ponad 712 tys. złotych. Administratorem terenu będzie Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.

Na terenie ponad 2 tys. metrów kwadratowych pojawią się nowe alejki, latarnie parkowe, pergole, ławki, stół do gry w szachy z siedziskami. Znajdą się kosze, w tym na psie odchody. Cały teren będzie monitorowany.

Tlenowce, krzewy i byliny w miniparku

W okolicy dużych osiedli mieszkaniowych Podwale i Pechnik, na urządzonym skwerze, zasadzonych zostanie czternaście drzew, rośliny pnące, dwa rodzaje krzewów: róże białe i grab pospolity. Ponadto zasadzonych zostanie blisko 2 tys. bylin, m.in. goździk piaskowy, turzyca wiosenna, krwawnica pospolita, szałwia omszona, przetacznik kłosowy i ostróżka. Na terenie skweru powstanie również łąka kwietna, trawniki i rabaty.

Co ważne drzewa, które do tej pory rosły na skwerze pozostaną na nim i wraz z nowymi roślinami będą tworzyć nową, zieloną przestrzeń.

Program nowych zazielenień

Trwające prace to efekt propozycji Prezydenta Pawła Silberta o przekazaniu środków w budżecie miasta na działania mające wzbogacić przestrzeń Jaworzna o nową zieleń i małą architekturę, m.in. zakładanie ogrodów wertykalnych, nasadzenia oraz tworzenie miejskich zielonych przestrzeni.

Oprócz Skweru na Pechniku, przy Velostradzie nasadzonych zostanie blisko 100 drzew, m.in. śliwy wiśniowe i klony pospolite. Ponadto jedenaście drzew znajdzie się na skwerze w okolicy drogi rowerowej na odcinku pomiędzy Skałką a ul. Preglera – nasadzone zostaną śliwy wiśniowe i grusze drobnoowocowe.

Utworzona zostanie również strefa wypoczynku w rejonie nowo powstałego łącznika drogowego pomiędzy ul. Mieszka I a ul. Kolejową w centrum. W ramach programu powstaną również: strefa wypoczynku w otoczeniu zieleni – zaułek rowerowy – na Gigancie oraz zagospodarowany zostanie teren skweru „Pod Arkadami” na skrzyżowaniu ul. Matejki i Rzemieślniczej wraz z korektą geometrii układu drogowego – poprawiającego bezpieczeństwo w ścisłym śródmieściu.

W najbliższych dniach popisana zostanie umowa na wykonanie usługi dodatkowych nasadzeń wzdłuż Velostrady. Najkorzystniejszą ofertą na wykonanie tej usługi okazała się oferta firmy Markflor Sp. z o.o. Sp. k. z Krakowa – wymienia Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie. – Trwają również prace projektowe nad przebiegiem łącznika drogowego pomiędzy ul. Kolejową, a ul. Mieszka I, gdzie wolne przestrzenie pomiędzy układem drogowym zostaną wypełnione licznymi nasadzeniami drzew i zagospodarowane. Zadanie to realizowane jest w formule „projektuj i buduj”, stąd na rzeczową realizacją należy poczekać do ukończenie fazy projektowej.

Wykonanie kolejnych projektów uzależnione jest od rozstrzygnięć przetargowych. Na program, zazieleń śródmiejskich – zwiększenie powierzchni terenów zieleni miejskiej oraz stref odpoczynku, w latach 2022-2024 – miasto przeznaczyło środki w wysokości 4 mln zł.

Comments are closed.