Aktualności, Z miasta|

W poniedziałek, 27 lutego 2023 r. po raz kolejny odbyła się konferencja Miasta Idei, której głównym bohaterem było Jaworzno. Podczas tegorocznej debaty prelegenci dyskutowali o przyszłości Jaworzna i wyzwaniach dla miast. Debatę poprzedziły warsztaty, w których udział wzięła młodzież oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna. Wydarzenie zorganizowano w Jaworznickim Laboratorium Biznesu.

Jaworzno tworzy strategię rozwoju, która wybiega poza 2030 rok. To dobry moment na rozmowę z młodymi ludźmi o tym, jakie ma być ich miasto.

Podczas warsztatów z młodzieżą i przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta, red. Przemysław Jedlecki z katowickiej Gazety Wyborczej rozmawiał nie tylko o tym, jakie rzeczywiste możliwości ma miasto, ile jest samorządności oraz jaką swobodę finansową ma gmina, ale także o tym, na co powinna przeznaczać środki, skąd miasto ma pieniądze i jak może zwiększać swoje dochody, by pokryć wydatki.

Rozmowa o finansach była wstępem do dyskusji o możliwościach projektowania przyszłości miasta i roli w tym procesie mieszkańców, przy uwzględnieniu poważnych zmian w demografii Jaworzna. Uczestnicy warsztatów przedyskutowali trzy możliwości rozwoju przy różnych założeniach.

Następnie odbyła się debata, w której udział wzięli Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Jaworzna, prof. Jacek Szołtysek z Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Michał Stangel – urbanista, ekspert ds. rozwoju miast z Politechniki Śląskiej, Kamil Gałuszka – Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna oraz Szymon Cichoń – Radny Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna.

Dyskusję poprowadził redaktor Przemysław Jedlecki z katowickiej Gazety Wyborczej.

***

Konferencje Miasta Idei gościły już w naszym mieście kilkukrotnie. Do tej pory w ich ramach goście debatowali m.in. o polityce rowerowej w miastach, o rekomunalizacji usług komunalnych, o e-mobilności czy na temat tego, dlaczego miasta muszą inwestować w zieleń i rekreację, a także przemianie ul. Sienkiewicza, roli handlu w mieście i przyszłości tego typu miejsc oraz zagospodarowaniu przestrzennym.

Comments are closed.