Aktualności, Z miasta|

W poniedziałek, 27 lutego 2023 r. po raz kolejny zorganizowana zostanie konferencja Miasta Idei, w której głównymi bohaterami będą młodzi mieszkańcy Jaworzna. Podczas warsztatów Młodzieżowa Rada Miasta będzie pracowała nad kilkoma scenariuszami rozwoju miasta. Następnie odbędzie się debata z udziałem młodzieży i ekspertami.

Inforgrafika z napisem Miasta Idei w Jaworznie. Młodzi w mieście

Jaworzno tworzy strategię rozwoju, która wybiega poza 2030 rok. To dobry moment na rozmowę z młodymi ludźmi o tym, jakie ma być ich miasto.

Młodzieżowa Rada Miasta spotka się, 27 lutego 2023 r. o godz. 15.15 w Jaworznickim Laboratorium Biznesu przy ul. Bocznej 7k w Jaworznie, gdzie rozpoczniemy od warsztatów. Będziemy rozmawiać nie tylko o tym, jakie rzeczywiste możliwości ma miasto, ile jest samorządności oraz jaką swobodę finansową ma gmina, na co powinna przeznaczać środki, skąd miasto ma pieniądze, jak może zwiększać swoje dochody, by pokryć wydatki?

Rozmowa o finansach będzie wstępem do rozmowy o możliwościach projektowania przyszłości miasta i roli w tym procesie mieszkańców, przy uwzględnieniu poważnych zmian w demografii Jaworzna. Uczestnicy warsztatów przedyskutują trzy możliwości rozwoju przy różnych założeniach.

Otwarta dla wszystkich mieszkańców debata rozpocznie się o godz. 17.00, w Jaworznickim Laboratorium Biznesu przy ul. Bocznej 7k.

Po warsztatach eksperci dyskutować będą o przyszłości Jaworzna i wyzwaniach dla miast. Wizją miasta podzielą się:

Łukasz Kolarczyk – Zastępca Prezydent Miasta,

prof. Jacek Szołtysek z Uniwersytetu Ekonomicznego,

prof. Michał Stangel – urbanista, ekspert ds. rozwoju miast z Politechniki Śląskiej,

Kamil Gałuszka – Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna,

Szymon Cichoń – Radny Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna.

Dyskusję poprowadzi redaktor Przemysław Jedlecki z katowickiej Gazety Wyborczej.

***

Konferencje Miasta Idei gościły już w naszym mieście kilkukrotnie. Do tej pory w ich ramach goście debatowali m.in. o polityce rowerowej w miastach, o rekomunalizacji usług komunalnych, o e-mobilności czy na temat tego, dlaczego miasta muszą inwestować w zieleń i rekreację, a także przemianie ul. Sienkiewicza, roli handlu w mieście i przyszłości tego typu miejsc oraz zagospodarowaniu przestrzennym.

Comments are closed.