Aktualności, Z miasta|

Ze względu na objęcie Jaworzna obszarem objętym ograniczeniami I – niebieską strefą Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), informujemy, że w naszym mieście nie odnotowano żadnego chorego dzika ani trzody chlewnej na afrykański pomór świń. Przypadek zdarzył się w powiecie będzińskim, dlatego służby podjęły szeroko zakrojone działania prewencyjne. Ludzie nie mogą zarazić się wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Dzik

Sytuacja w mieście monitorowana jest przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tychach, który przekazał zalecenia i wytyczne postępowania do Kół Łowieckich z terenu powiatu Jaworzno – jako miasta granicznego województwa.

Wprowadzenie niebieskiej strefy w Jaworznie, nie oznacza bezpośredniego zagrożenie ASF. Jeden zarażony osobnik został znaleziony w powiecie będzińskim – informuje naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Zbigniew Piątek.

Afrykański Pomór Świń to choroba dzików i trzody chlewnej, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi. Należy pamiętać, że nie powinno się podchodzić do chorych i padłych zwierząt. Prosimy jednak o zachowanie ostrożności w razie niepokojących zjawisk poinformowanie Straży Miejskiej w Jaworznie tel. 32 618 16 18, Wydziału Zarządzania Kryzysowego lub bezpośrednio Powiatowego Lekarza Weterynarii – Łukasza Ciupka tel. 691 486 102.

Zgłoszenia można dokonać również przez aplikację ZIPOD – „Zintegrowany Interfejs Padłych i Odstrzelonych Dzików”, która po zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym wskaże odpowiednim służbom dokładną lokalizację padłego zwierzęcia.

***

Czym jest afrykański pomór świń? Informacja pochodzi ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego www.wetgiw.gov.pl

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) – dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF.

Czym jest wywołany afrykański pomór świń?

Chorobę nazywaną afrykańskim pomorem świń (ASF – z angielskiego „African swine fever”) wywołuje wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Czy afrykański pomór świń zagraża ludziom?

NIE. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF.

Czy afrykański pomór świń zagraża zwierzętom innym niż świnie, dziki i świniodziki?

NIE. Wszystkie inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie wirusem ASF.

Comments are closed.