Aktualności, Z miasta|

Drewniane schody terenowe, zlokalizowane na obszarze Parku Gródek, na okres jesienno-zimowy zostaną wyłączone z użytkowania w sobotę, 10 grudnia 2022 r. Jak informuje Śląski Ogród Botaniczny podyktowane jest to względami bezpieczeństwa osób odwiedzających to urokliwe miejsce. Zatem, planując spacery po parku należy wziąć pod uwagę przedmiotowe ograniczenia. Do zbiornika Wydra można dojść wyasfaltowaną, bezpieczną ścieżką.

Drewniane schody. W tle widok kamieniołomu i lasu

Pamiętać należy również, że pomimo iż teren Parku Gródek jest atrakcyjny, głównie ze względów geologicznych – zagrożony jest osuwiskami. Dlatego tak istotnym jest, aby zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się do krawędzi skarp kamieniołomu.

Specjalne oznakowanie informujące o wyłączeniu w okresie jesienno-zimowym schodów terenowych zostanie zamontowane przez administratora obszaru – Śląski Ogród Botaniczny. Tablice pojawią się w okolicach schodów, ale też na bramach wejściowych na teren Parku. Niestety, z dotychczasowego doświadczenia wiemy, że oznakowanie ostrzegawcze zamieszczane na terenie Parku Gródek jest notorycznie niszczone przez wandali. Dlatego apelujemy do wszystkich odwiedzających jaworznickie „Malediwy” o zdroworozsądkowe podejście do tematu.

Dla miłośników tego miejsca mamy również przyjemną informację: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie – będący od 2018 r. administratorem Arboretum Parku Gródek w Jaworznie – w 2023 roku utworzy na terenie Parku modułowe terenowe pracownie edukacyjne nazywane EDUboxami, które posłużą edukacji na rzecz bioróżnorodności i umożliwią prowadzenie atrakcyjnych zajęć dla wszystkich grup wiekowych. System EDUboxów powstanie również w Mikołowie i Radzionkowie. Będą realizowane w ramach projektu pn. „Zwiększenie przepustowości oraz rozszerzenie oferty edukacyjnej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie i Radzionkowie oraz Arboretum Gródek w Jaworznie poprzez rozbudowę terenowej infrastruktury edukacyjnej oraz utworzenie edukacyjnej kolekcji ochrony ex-situ”, do którego Śląski Ogród Botaniczny otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL).

Comments are closed.