Aktualności, Z miasta|

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz ułatwić mieszkańcom dotarcie do cmentarzy, miasto – jak co roku – podejmuje szereg działań przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Oprócz udogodnień w organizacji ruchu autobusów i bezpłatnej komunikacji miejskiej, wiele pracy przed 1 listopada mają także miejskie jednostki.

Cmentarz
Przygotowani do Wszystkich Świętych

Komunikacja miejska

Przypominamy, że miasto zadbało o kwestię ułatwienia mieszkańcom dojazdu na cmentarze. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w okresie od soboty, 28 października do środy, 2 listopada wprowadziło zmiany w kursowaniu autobusów. Wprowadzono okolicznościowe linie 380, 381 i 382, które zawiozą mieszkańców pod cmentarze. Ponadto zarządzeniem Prezydenta Miasta, komunikacja miejska w dniu 1 listopada jest bezpłatna.

Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej w okresie świątecznym dostępny jest https://www.pkm.jaworzno.pl/www/2022/10/zmiany-w-organizacji-komunikacji-miejskiej-w-okresie-wszystkich-swietych-4/

Miejski Zarząd Dróg i Mostów

Przed 1 listopada, MZDiM kładzie nacisk na czystość i bezpieczeństwo w rejonie cmentarzy, m.in. poprzez zamiatanie i oczyszczanie okolic jaworznickich nekropolii czy pielęgnację zieleni.

Ponadto, biorąc pod uwagę wzmożony ruch samochodowy i pieszy w trakcie weekendu, jednostka stara się zadbać o to, by wszystkim ułatwić bezpieczne i komfortowe dotarcie do cmentarzy. W związku z tym zmieniona zostanie organizacja ruchu na ul. Paderewskiego, od godzin wieczornych 28 października do 2 listopada br. ruch będzie odbywał się w jednym kierunku – od ul. Broniewskiego do ul. Grunwaldzkiej. Dodatkowo, na wniosek Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego, Wykonawca przebudowy ul. Grunwaldzkiej zobowiązał się do posprzątania terenu, by trwające prace nie stanowiły przeszkody w bezpiecznym dotarciu na cmentarz.

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych

Na cmentarzach komunalnych Wilkoszyn i Szczakowa trwają przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych. Na bieżąco prowadzone są prace porządkowe. Aktualnie kończą się także ostatnie przed świętem prace związane z utrzymaniem zieleni.

Regały na znicze używane

Choć na czas Wszystkich Świętych na cmentarzach komunalnych dostawiane są dodatkowe kontenery na odpady prosimy jednak o przemyślane zakupy zniczy i ozdób. Co roku z cmentarzy wywożone są tony odpadów, tymczasem znicze można wykorzystywać wielokrotnie. Pomagają w tym regały na znicze do ponownego wykorzystania znajdujące się na cmentarzach komunalnych.

Znajdź grób w internecie

Przypominamy o działającej witrynie Cmentarze komunalne w Jaworznie (www.jaworzno.grobonet.com). Na stronie internetowej umieszczono dokładne plany cmentarzy z lokalizacją wszystkich grobów. Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwiska osoby zmarłej strona poprowadzi nas do miejsca jej pochówku. Oprócz nawigacji witryna przypomina też do kiedy ważna jest opłata cmentarna. Na obu cmentarzach komunalnych umieszczone są plansze z planami, na których znajdują się kody QR z odnośnikami do strony internetowej.

Comments are closed.