Aktualności, Edukacja, Z miasta|

Przed nami wielkie naukowe show w Bibliotece! W piątek, 21 października 2022 r. w godz. 19.00-23.00 odbędzie się kolejna odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń popularyzujących wiedzę w naszym mieście. W trakcie wieczoru miłośnicy nauki mogą liczyć na sporą dawkę emocji i wrażeń za sprawą przygotowanych pokazów, eksperymentów, prezentacji, inspirujących warsztatów i zabaw. To również okazja do spotkania i wymiany spostrzeżeń z naukowcami z Uniwersytetu Rozwoju, Fabryki Naukowców oraz Mobilnego laboratorium dr LABO, którzy wspólnie z nami odkryją tajemnice otaczającej rzeczywistości. Czekamy na Was! Wstęp wolny!

Co w programie?

Okulary VR – google do wirtualnej rzeczywistości (godz. 19.00-23.00)

Zapraszamy w wyjątkową podróż do wirtualnego świata z okularami VR, które dzięki specjalnej technologii wyświetlą tuż przed Twoimi oczami niesamowicie realny trójwymiarowy obraz, a dzięki intuicyjnej reakcji na ruch ciała zapewnią autentyczne wrażenia z gry.

Zdrowo jem, zdrowo rosnę – pokaz naukowy propagujący zdrowe odżywianie i styl życia /Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa/ (godz. 20.00)

Uczestnicy zapoznają się z zasadami zdrowego trybu życia. W eksperymencie „gumowe kości”, sprawdzimy, co jest lepsze – szklanka mleka czy coli? Przekonamy niedowiarka o tym, że nie zawsze dobre znaczy zdrowe i zobaczymy jak cola może działać na nasze zęby. Poza tym w programie m.in. tropienie witaminy C, doświadczenia ukazujące szkodliwe działanie alkoholu oraz nadmiaru soli na organizm.

Master Cook Junior – Kuchnia molekularna /Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa/ (godz. 21.00)

Na warsztatach dzieci poznają ciekawe właściwości suchego lodu, agaru i innych tajemnych składników. Dzięki zastosowaniu tych substancji stworzymy wspólnie pyszne i zdrowe przekąski. Każde dziecko otrzyma fartuch i zestaw specjalnych produktów! Tak przygotowani mali kucharze stworzą m.in.: najszybsze lody świata, jadalną ziemię oraz owocowy kawior.

Wybuchowy pokaz chemiczny /Fabryka Naukowców/ (godz. 19.00 i 20.00)

Celem pokazu jest przedstawienie widowiskowych doświadczeń chemicznych, zainteresowanie dzieci tematyką nauk ścisłych i zaprezentowanie praktycznego zastosowania różnych substancji chemicznych:

– Jak rozniecić ogień bez zapałek?

– Jak wykonać sztuczną krew i zasłonę dymną?

– Czy wstrząśnięcie probówki wystarczy by odwrócić reakcję chemiczną?

– Jak wybuchają wulkany?

– Co mieści się w pieluchach i ile pieluchy mogą pochłonąć płynu?

– Jak wykonać sztuczny śnieg?

– Co to są polimery i czy możemy z nich zrobić kolorowe robaki?

– Jak wykonać dużą ilość tzw. “pasty dla słonia”?

Mobilne planetarium (godz. 19.00-22.00)

Mobilne planetarium to kopuła audiowizualna, w której odbywają się projekcje filmu edukacyjnego pt. „Odległe światy”, prezentującego funkcjonowanie Wszechświata; jego gwiazd i planet. To ciekawy obraz, eksplorujący jedno z najważniejszych pytań ludzkości – czy jesteśmy sami? Przez tysiąclecia nasi przodkowie obserwowali gwiazdy, kwestionując pochodzenie i naturę tego, co widzieli. Film jest oparty na licencji produkcji znanego Muzeum historii naturalnej w Niemczech. Podczas seansu trwającego 30 minut uczestnicy dowiedzą się czy na Marsie i Jowiszu możliwe jest życie oraz co zarejestrowała sonda Curiosity. Dla młodszych dzieci zaproponujemy film pt. „Zaczarowany Globus”. Film nagradzany na ogólnoświatowych festiwalach za scenariusz i reżyserię.

Doktor Labo i eksperymenty fizyczne (godz. 19.00-23.00)

Doktor Labo to mobilne laboratorium, wyposażone w sprzęt do wykonywania różnorodnych zadań. Podczas pokazów widzowie/uczestnicy mogą zobaczyć zarówno spektakularne eksperymenty chemiczne czy fizyczne, jak również poznają zasady i prawa prostych doświadczeń naukowych, które mogą z powodzeniem powtórzyć w domu.

Robotyka w Bibliotece – programowanie z klockami Lego Mindstorms EV3 i Photon Edu (godz. 19.00-23.00)

Warsztaty dla pasjonatów robotyki, w trakcie których nauczycie się konstruowania i programowania robotów, rozwiniecie swoje techniczne umiejętności i wyobraźnię z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms EV3. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zabawy z robotami Photon EDU.

Nocne spotkanie na Magicznym Dywanie (godz. 19.00-23.00)

Zabawy interaktywne z wykorzystaniem Magicznego Dywanu – urządzenia projekcyjnego, które stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną, wykorzystywaną do ćwiczeń, gier i zabaw podczas pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi oraz dorosłymi.

Strefa X-box (godz. 19.00-23.00)

Uprawiaj ulubioną dyscyplinę sportową, naucz się tańczyć i udaj się na wyprawę dookoła świata wraz z interaktywną konsolą X-Box

Wystawa „Peruwiańska Selva” (godz. 19.00-23.00)

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Zmieniamy świat jak Ignacy Łukasiewicz”, współfinansowanego ze środków z budżetu gminy, pochodzących z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Projekt jest częścią działań lokalnej kampanii „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”.

Comments are closed.