Aktualności, Z miasta|

image_print

W ramach realizowanego w Jaworznie od blisko czterech lat programu Akademia Bezpieczeństwa, w Hali Widowiskowo – Sportowej MCKiS Jaworzno, w poniedziałek, 10 października odbyła się inauguracja wydarzenia dla najmłodszych jaworznian – akcja „Bezpieczny Przedszkolak i Pierwszoklasista”. Dzieciom w bezpiecznych zmaganiach towarzyszył Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk oraz Komendanci wszystkich jaworznickich służb: insp. Piotr Uwijała (KMP Jaworzno), Artur Zięba (Straż Miejska) i st. bryg. Patrycjusz Fudała (PSP Jaworzno). W ciągu ośmiu dni w wydarzeniu udział weźmie blisko dwa tysiące dzieci.

Grupa ludzi pozujących do zdjęcia

Warsztaty „Bezpieczny Przedszkolak i Pierwszoklasista” skierowane są do najmłodszych mieszkańców miasta, a ich głównym celem jest zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po mieście. Z programu skorzysta około dwóch tysięcy dzieci z wszystkich jaworznickich przedszkoli i pierwszy klas szkół podstawowych. Celem głównym warsztatów jest nabycie przez przedszkolaków umiejętności prawidłowego, bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w  miejscach publicznych. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pracownicy Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Akademia Bezpieczeństwa

W ramach 4. edycji programu, który honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, odbyły się już się pikniki bezpieczeństwa, szkolenia dla najstarszych jaworznian „Starsi=bezpieczni”. Przez cały rok realizowany jest program „Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy”, którego celem jest podniesienie wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców świadomości na temat zagrożeń płynących z nadmiernego czasu spędzonego w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem problemu przemocy rówieśniczej oraz zapewnienie oferty wsparcia młodym ludziom, którzy doświadczyli cyberprzemocy.

Ponadto prowadzone są zajęcia przestrzegające przed zagrożeniem wtargnięcia napastnika do szkoły, prowadzone dla uczniów klas pierwszych szkół średnich, uczące właściwego zachowania
i postępowania w przypadku ataku terrorystycznego – nie tylko na terenie szkoły, a także uświadomienie zagrożeń związanych z agresją, napadem. Zajęcia prowadzą wykładowcy, którzy są jednocześnie instruktorami policyjnych sił antyterrorystycznych. W warsztatach dotyczącej cyberprzemocy i napastnika w szkole udział weźmie ok. 670 uczniów ze wszystkich siedmiu szkół średnich z terenu naszego miasta.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie we współpracy z miejskimi służbami.

Comments are closed.