Aktualności, Z miasta|

Występy Zespołów Śpiewaczych, konkurs wieńców dożynkowych, wystawy pszczelarzy, gołębi oraz przedstawicieli ogrodów działkowych uświetnili, pomimo niesprzyjającej pogody, tegoroczne obchody Dożynek Miejskich na jaworznickim rynku. Za trud i pracę jaworznickim rolnikom podziękował Prezydent Miasta Jaworzna.

Tegoroczne dożynki, w niedzielę, 11 września 2022 r. rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na jaworznicki Rynek, gdzie odbył się okolicznościowy program, na który złożyły się: obrzędy dożynkowe, występy zespołów śpiewaczych, prezentacje ludowej twórczości artystycznej, wystawa płodów rolnych, a także degustacja chleba.

Podczas ceremoniału dożynkowego Prezydent Paweł Silbert podziękował jaworznickim rolnikom oraz hodowcom, pszczelarzom, działkowcom, zespołom śpiewaczym, gospodyniom i myśliwym – wszystkim, którzy przyrodę kochają i dbają o otaczające nas środowisko.

Dzisiejszy dzień jest okazją do świętowania jednego z najpiękniejszych dni dla każdego Gospodarza i Rolnika. Czasem odpoczynku i radości po Państwa ciężkiej i wymagającej pracy. To dzień w którym dzielimy się chlebem wypieczonym z Państwa plonów. Chlebem, który stanowi symbol bezpieczeństwa i stabilizacji, które w dzisiejszych czasach stanowią najwyższą wartość – mówi Prezydent Miasta Paweł Silbert. – I choć Jaworzno nie jest typową rolniczą Gminą, to ponad trzydzieści procent powierzchni miasta stanowią właśnie grunty rolne, a blisko kolejne czterdzieści procent to lasy. Cieszymy się bardzo, że możemy żyć w tej zielonej przestrzeni.

Za zaangażowanie i krzewienie tradycji rolnikom podziękowali również m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk, Dariusz Starzycki Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Ewa Malik i Waldemar Andzel Posłowie na Sejm RP, Tadeusz Kaczmarek Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie i radni oraz mieszkańcy Jaworzna, którzy pomimo ulewnego deszczu licznie zebrali się na jaworznickim rynku.

Comments are closed.