Aktualności, Rekreacja|

Grindboxy, kula do przeskoków, satelita, quarter pipe i dwupoziomowy bowl – to tylko niektóre z elementów nowego skateparku, które znalazły się w przygotowanej wspólnie z mieszkańcami koncepcji w ramach programu “Jaworzno w dyskusji”. Nowy skatepark o powierzchni 2230 m3 ma szansę powstać w Parku Podłęże.

Miejsce rekreacji dla dzieci i młodzieży – rewitalizacja skateparku w Parku Podłęże jest jednym z czterech tematów nowego miejskiego programu pod nazwą „Jaworzno w dyskusji”, którego pomysłodawcą jest Prezydent Miasta Paweł Silbert. Podczas poszerzonych konsultacji społecznych mieszkańcy rozmawiają o możliwych kierunkach działań i przyszłości wybranych obiektów czy też obszarów w Jaworznie.

W zespole, który pracował nad nową koncepcją skateparku, wzięli udział m.in. skejterzy z Jaworzna, którzy korzystają z tego typu obiektów w Polsce, a nabór do prac w zespole był otwarty. Podczas półrocznych spotkań, wskazali oni jakie elementy powinny znaleźć się w nowoczesnym obiekcie tego typu. Do współpracy zaproszono również przedstawiciela firmy Slo Concept z Krakowa, która wiedzie prym w projektowaniu skateparków w naszym kraju.

Koncepcję skateparku przygotowano z myślą o użytkownikach w każdym wieku oraz różnym stopniu trudności i poziomie umiejętności, jeżdżących na hulajnogach, rolkach, deskorolkach czy rowerach bmx – mówi Magdalena Tomaszewska z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, lider tego projektu. – Projekt stworzono w oparciu o zasadę streetowego miejsca podzielonego na sześć sekcji – easy, street easy, grindbox, hard street, medium oraz bowlowa.

Sekcja “Easy” przeznaczona dla dzieci do 8. roku życia, w której znajdą się niskie i wypłaszczone elementy. “Street easy” to z kolei sekcja dla nieco starszych dzieci, rozpoczynająca się platformą streetową, która jest “sercem” każdego skateparku. Wprowadzenie takiego rozwiązania daje możliwość nauki nowych ewolucji, a także pracy nad balansem ciała i równowagą. Sekcja “Grindbox” przeznaczona jest dla średniozaawansowanych użytkowników wykonujących bardziej skomplikowane triki i ewolucje. “Hard street” to sekcja najwyższych elementów, na których możliwa jest nauka ewolucji zaawansowanych oraz organizacja zawodów rangi ogólnopolskiej. W strefie “Medium” znajdą się m.in. quater pipe dwupoziomowy, Barcelona z Grindboxem oraz Corner Bank.

Ostatnia sekcja bowlowa została zaproponowana w trakcie konsultacji przez samych mieszkańców. Element bowlowy przypomina nieco pumptracka dla rowerów, ale przeznaczony jest do wykonywania ewolucji na rolkach, hulajnogach i deskorolkach – dodaje Magdalena Tomaszewska. – To element wspólny dla wszystkich użytkowników – od początkujących aż do profesjonalistów.

Nowy skatepark ma szansę powstać na miejscu dawnych i nieczynnych już kortów tenisowych. Miasto będzie starało się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.

***

„Jaworzno w dyskusji” to kolejny po „Jaworzno Wspiera Rodziny”, „Jaworzno przyjazne Seniorom” i „Jaworzno – strefa lepszej pracy” miejski program skierowany do mieszkańców. Konsultacje prowadzone są w czterech obszarach:

  1. Przyszłość byłego dworca kolejowego w Szczakowej.
  2. Ulica Sienkiewicza („Kocia”) jako miejsce targowe w kontekście ładu przestrzennego.
  3. Miejsce rekreacji dla dzieci i młodzieży – rewitalizacja skateparku w Parku Podłęże.
  4. Zielone polityki miejskie i koncepcje zagospodarowania przestrzeni w mieście.

Comments are closed.