Aktualności, Edukacja|

image_print

Ze względu na pogarszający się stan techniczny budynku oraz bardzo duży zakres prac wynikających z zaleceń służb i instytucji kontrolujących obiekt, Gmina podjęła decyzję o zmianie lokalizacji Przedszkola Miejskiego nr 25. Nową siedzibą placówki od września 2022 r. będzie wyremontowane odrębne skrzydło w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Podłężu. Propozycja ta została skonsultowana z dyrekcją i kadrą przedszkola, rodzicami oraz przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.

W ubiegłym tygodniu odbyły się spotkania z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych (NSZZ „Solidarność” i ZNP), Przewodniczącą Komisji Edukacji Rady Miejskiej oraz z nauczycielami i pracownikami administracji i obsługi PM 25.

Za nami spotkania z kadrą Przedszkola Miejskiego nr 25 oraz związkami zawodowymi, podczas których wyjaśnialiśmy, skąd decyzja o zmianie lokalizacji placówki. Rozmowy były bardzo rzeczowe i konkretne, zarówno pracownicy jak i przedstawiciele związków zawodowych rozumieją obecną sytuację i potrzebę przeniesienia przedszkola w inne, bezpieczne miejsce – wyjaśnia Tomasz Jewuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Oświaty i Gospodarowania Nieruchomościami. – Jako nową siedzibę zaproponowaliśmy pomieszczenia w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Towarowej na Podłężu, w których aktualnie trwa generalny remont.

Przedszkole Miejskie 25 zostało wybudowane w 1984 roku. Ściany osłonowe zbudowane są od wewnątrz z płyt gipsowych, w środku ocieplane wełną mineralną, od zewnątrz z płyt azbestowo-cementowych. Stropy i konstrukcja dachu są drewniane (prefabrykaty przestrzenne skrzyżowane, pokryte papą). Ze względu na zły stan techniczny obiektu, a także w trosce o bezpieczeństwo przedszkolaków i całej kadry, po przeprowadzeniu analizy kosztów ustalono, że przy tego rodzaju konstrukcji remont budynku jest zwyczajnie nieopłacalny. Co ważne, przy zmianie lokalizacji przedszkola żaden z pracowników zatrudnionych w PM 25 nie straci pracy. W obecnej siedzibie przedszkole ma funkcjonować do końca lipca 2022 r.

Budynek przedszkola
Przedszkole Miejskie nr 25 – fot. PM 25, www.przedszkole25.jaworzno.edu.pl

Nowe miejsce – nowe możliwości

Nowe miejsce dla siedziby PM 25 zlokalizowane będzie w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Podłężu, gdzie aktualnie trwa generalny remont w odrębnym, niezależnym od ZSO skrzydle budynku, z osobnym wejściem. W ramach prowadzonych prac dobudowana zostanie winda osobowa oraz towarowa, które pozwolą na przemieszczanie się między trzema kondygnacjami. Powstanie część administracyjna, 10 sal do zajęć przedszkolnych dla łącznie 200 podopiecznych (to o 80 miejsc więcej niż w obecnej siedzibie PM 25) i nowe sanitariaty, a na każdym piętrze tzw. rozdzielnia posiłków. Wymienione zostaną instalacje – elektryczna i sanitarna, powstanie również droga przeciwpożarowa oraz miejsca parkingowe.

Planowany termin zakończenia prac to koniec lipca 2022 r., następnie obiekt będzie przechodził odpowiednie odbiory. Koszt modernizacji placówki, w tym na potrzeby Przedszkola Miejskiego nr 25, to ponad 4,3 mln zł. Dzieci będą mogły korzystać z tego miejsca od września 2022 r.

Obecna siedziba PM 25 przy ul. Mościckiego 21, po dokonanej analizie i podjętych konsultacjach, ma zostać wyburzona i zgodnie ze stanowiskiem Prezydenta Miasta, gmina będzie starać się o pozyskanie finansowania dla budowy nowego przedszkola w tym miejscu.

Comments are closed.